jesene pribudnú ďalšie nové hniezda. Ich staviteľmi nebudú bociany, keďže už odleteli, ale ochranári, ktorí ich vybudujú na umelých hniezdnych podložkách v spolupráci s dobrovoľníkmi a energetikmi. Ochranári okrem toho niektoré hniezda na kritických miestach premiestnia. Cieľom celého projektu, ktorý finančne podporilo aj Ministerstvo životného prostredia SR a Východoslovenská energetika, a. s., je zvýšenie podpory a ochrany bocianov.
V súčasnosti sa v obci nachádza 19 hniezd, z toho 6 je umiestnených na stĺpoch elektrického vedenia a zvyšných trinásť na umelých hniezdnych podložkách. „Tie boli nainštalované takmer pred 20 rokmi, v roku 1986, niektoré sú na problémových miestach a viaceré sú už zanesené a znečistené. Okolie obce je pre bociany mimoriadne atraktívne, o čom svedčia pokusy viacerých párov postaviť si v obci hniezdo. Príkladom je rok 2003, kedy po hniezdnej sezóne energetici jedno hniezdo zhodili, ale keď sa bociany na jar vrátili, postavili ho znovu - a presne na tom istom stĺpe," vysvetľuje bocianológ zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku Pavel Krištof.
Podľa jeho slov je práve premiestnenie a výstavba nových hniezd možnosťou, ako zlepšiť podmienky na „uspokojenie" bocianích párov, ktoré majú záujem o „prechodné bydlisko" v obci Zemplínske Hradište: „Stretli sme sa už aj s tým, že bocianie páry sa o hniezda bijú. Tieto boje sú časovo viazané na polovicu apríla, kedy sú už v hniezdach aj násady a niektoré vajíčka počas súbojov z hniezd vypadnú, čo je škoda. Najčastejšie tento jav pozorujeme pri teritoriálnych bojoch 'starousadlíkov', ale výnimkou nie sú ani noví nájomníci."
Súčasťou plánovaného projektu bude premiestnenie 5 kritických hniezd zo stĺpov elektrického vedenia na umelé hniezdne podložky a inštalácia 5 nových vo vhodne vybraných lokalitách v obci. Nové stĺpy vyrastú hneď vedľa kritických a za symbolickú sumu ich dodá Východoslovenská energetika, a. s. Ministerstvo na projekt prispelo sumou 118 500 korún, energetici formou daru ďalších 100-tisíc korún, ale de facto to bude viac, lebo jeden stĺp má hodnotu okolo 27-tisíc korún. „Inštaláciu a premiestňovanie hniezd začneme do konca týždňa pod odborným dohľadom ornitológa RNDr. Miroslava Fulína s pomocou ľudí na aktivačné práce. V závere projektu bude v obci 24 hniezd," dodáva Krištof.
Súbežne s projektom v týchto dňoch prebieha aj čistenie existujúcich hniezd od špagátov a rôznych nečistôt. Podľa Krištofa bolo práve znečistenie hniezd dôvodom anomálie alebo aj uhynutia niekoľkých mláďat: "Bociany do hniezda nanosia rôzny materiál z krajiny, vrátane rôznych špagátov, ktoré sa potom omotávajú mláďatám okolo nôh a môžu spôsobiť odumretie, dokonca aj smrť mláďaťa." Počas čistenia ochranári obnovia aj drenáž hniezd, aby mohla dažďová voda voľne odtekať, motívom je, aby mláďatá nesedeli na vlhkej výstelke: „Celkovo takto vyčistíme asi 13 hniezd."
Súčasťou projektu sú osvetové aktivity, SOVS plánuje zorganizovať prednášky o bocianoch bielych pre obyvateľov obce a deti tunajšej základnej školy a vydať informačný plagát o ochrane vtákov a zvlášť bocianov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín