vyspelú Bratislavu najskôr až za 12 alebo 18 rokov. Uviedol to na minulotýždňovom seminári v Michalovciach, na ktorom spolu s europoslancom Vladimírom Maňkom diskutoval so starostami obcí o rozdieloch a zaostalosti regiónov nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii. Podľa únie patrí Zemplín medzi najchudobnejšie regióny členských krajín. Z celkového počtu regiónov únie sa až 15 percent zaradzuje medzi chudobné. Charakterizuje ich aj vysoká miera nezamestnanosti, slabé podnikateľské zázemie a nedostatočná infraštruktúra. Jednou z možností, ako ich pozdvihnúť, je efektívne čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ v nasledujúcom programovacom období na roky 2007 až 2013.
Devečka, ktorý je spracovateľom Národného strategického referenčného rámca na nasledujúcich šesť rokov (nová podoba Národného rozvojového plánu ), tvrdí, že únia na najbližšie programovacie obdobie plánuje podporiť zaostalé regióny členských štátov sumou vyše 300 mld. eur, čo je takmer tretina jej rozpočtu. Slovensku by sa malo z tejto sumy ujsť približne 50 miliárd korún. Devečka vidí rozdiely medzi Bratislavou a ostatnými regiónmi Slovenska nielen v tzv. bratislavskom centralizme. „Sú dané aj historicky a geograficky už tristo rokov. Na druhej strane, kým Bratislava vysoko vyčnieva nad regiónmi Slovenska, medzi ostatnými krajmi panuje takmer rovnosť," skonštatoval.
Jednou zo šancí, ako dobehnúť Bratislavu, je vypracovanie Plánov hospodárskeho a sociálneho rozvoja (ďalej len plán) a predkladanie projektov na čerpanie peňazí zo štrukturálnych fondov. Organizátor seminára Ján Frena tvrdí, že „aj keď sa v jednotlivých obciach a mestách Zemplína plány pripravujú, ich prepojenosť je veľmi slabá. Celý Michalovský okres dnes nemá prakticky kto zastrešiť. Plány sa síce robia, ale je otázne, či sú kompatibilné s tým, čo chcú okolité obce."
Podľa Frenu by sa mala pri ich spracovaní, a čerpaní peňazí zo štrukturálnych fondov zlepšiť komunikácia medzi obcami. Europoslanec Vladimír Maňka predpokladá, že zaostalým regiónom by pomohlo aj decentralizačné schvaľovanie projektov, ktoré funguje v Čechách a o ktoré sa formou spolupráce snaží aj Prešovský a Košický kraj. Je založené na princípe, že o veľkom balíku peňazí by nerozhodoval len štát, ale aj kraje a samosprávy. „Do regiónov by sa tak dostala priamoúmerná čiastka, ktorú na svoj rozvoj potrebujú," uzavrel Maňka.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín