tohto týždňa. Narýchlo nainštalovaný kovový most je dočasným riešením havarijného stavu pevného, ktorý sa začiatkom augusta zosunul. Obec v spolupráci s Úradom KSK rieši aj projektové alternatívy jeho rekonštrukcie.
Most sa zosunul 10. augusta skoro ráno potom, ako povolil jeho stredný pilier. V súčasnosti je posunutý asi o 30 stupňov. Keďže bol jedinou spojovacou cestou medzi Parchovanami a miestnou časťou Božčice, kde žije asi 150 obyvateľov, po uzavretí mosta zostali odrezaní od okolitého sveta. Krízový štáb rozhodol o spevnení štvorkilometrového úseku poľnej cesty, ktorá umožňuje spojenie Božčíc prostredníctvom asi 20-kilometrovej obchádzky. "K zosuvu došlo v stredu, ešte počas víkendu sme cestu opravili. Naviezlo sa tam asi 1 200 ton makadamu, celkovo to stálo milión korún," vysvetlil riaditeľ trebišovskej pobočky Správy a údržby ciest KSK Pavol Tereščak.
Dočasný most, ktorý v súčasnosti inštalujú asi 70 metrov pod poškodeným v smere toku, bude kombináciou dvoch technológií a bude stáť takmer 4 milióny korún. "Povolenie na jeho zapožičanie sme museli získať od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Tento rezort má v kompetencii rozhodovať o nakladaní s podobnými konštrukciami v rámci štátnych hmotných rezerv," povedal riaditeľ. Z úložiska ŠHR vo Vranove nad Topľou ich zhotoviteľ, Eurovia cesty, a. s. začal dovážať 25. augusta, podľa Tereščáka stavbári pracovali aj počas víkendov a štátnych sviatkov, len aby bol most čím skôr hotový. "Božčičania sú už nervózni, od spadnutia mosta uplynul takmer mesiac a nový stále nie je. Neuvedomujú si, že všetko je komplikovanejšie ako sa zdá, ale koncom tohto týždňa konečne dočkajú," hovorí starosta obce Ján Hvozdík.
V súčasnosti je hotová základná kovová konštrukcia, dlhá 42 metrov, následne zhotoviteľ privezie tzv. pižmo, na ktorom bude stáť. "Jeho konečná dĺžka nie je známa. Nevieme kótu, do akej bude hotovú konštrukciu potrebné zdvihnúť," podotkol Tereščak. Správca toku, Povodie Bodrogu a Hornádu, chce prispôsobiť výšku alternatíve storočnej alebo až tisícročnej vody: "Rokuje so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, keď bude rozhodnuté, žeriav celú konštrukciu zdvihne, postaví na pižmá, urobia sa násypy, prístupové cesty a most bude možné používať."
Starosta Parchovian Ján Hvozdík dopĺňa, že súbežne sa rieši aj oprava poškodeného mosta. Z okolia posunutého stredného piliera už stavbári vyviezli sedem nákladných áut naplaveného dreva, začiatok rekonštrukcie mosta je naplánovaný v jeseni. "Keďže ide o havarijný stav, na výberové konanie so zverejnením v obchodnom vestníku nebude čas. Pravdepodobne urobíme rokovacie konanie bez zverejnenia, súbežne chceme, aby projektant robil na projektovej dokumentácii," dodáva. Na riešenie havarijného stavu v Božčiciach poslanci Košického samosprávneho kraja koncom augusta schválili 22 miliónov korún. "KSK ich poskytne zo svojich rezerv. Určite nepôjde o konečnú čiastku, ale je potrebné aspoň začať," skonštatoval. Výška participácie štátu je podľa jeho slov už vecou rokovaní medzi krajskou samosprávou, krajským úradom a vládou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín