prednostka Krajského školského úradu A. Jeníková má opačný názor.
„Podľa zákona o školskej správe a samospráve č. 596/2003 Z.z. k zrušeniu škôlky môže dôjsť až od termínu, ktorý vo svojom rozhodnutí určí ministerstvo školstva. Na preverovanie návrhu na vyradenie zo siete má rezort zákonnú lehotu 60 dní, počas ktorej overuje všetky podklady a v prípade potreby môže požiadať o doplnenie ďalších. Dovtedy musí zariadenie normálne fungovať a obec musí financovať jeho prevádzku," tvrdí L. Dobrodenková z ministerstva školstva. Okrem iného je zákonnou povinnosťou zriaďovateľa škôlky (v tomto prípade obce) ešte pre zrušením „zabezpečiť výchovu a vzdelávanie detí predškolského veku v iných materských školách." Pokiaľ starosta obce rozhodol na základe uznesenia obecného zastupiteľstva o tom, že v škôlke už výchovný proces prebiehať nebude, „porušil zákon štátu, ktorý stojí nad uznesením obecného zastupiteľstva."
K opačnému názoru na základe včerajšej fyzickej kontroly dospela prednostka Krajského školského úradu (KŠÚ) A. Jeníková. „K porušeniu zákona nedošlo, ministerstvo dostalo zavádzajúce informácie," povedala nám a dodala: „Prvou etapou zrušenia je návrh zriaďovateľa na vyradenie škôlky zo siete, čo sa udialo v súlade so zákonom. Druhou etapou je zrušenie škôlky na základe rozhodnutia ministerstva, po ktorom nasleduje zrušenie štatútu, zriaďovateľskej listiny a podobne. To starosta neurobil, takže zákon neporušil."
L. Dobrodenkovú tento záver prekvapil: „Iste, de iure k zrušeniu nedošlo, ale de facto áno - tým, že v nej nie sú deti a nefunguje tu výchovný proces. Zákon teda porušený bol." Ministerstvo očakáva oficiálne vyjadrenie KŠÚ do konca týždňa.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín