autách, dodávkach a kamiónoch cez slovensko - ukrajinskú hranicu vo Vyšnom Nemeckom, majú po chlebe. V areáli hraničného priechodu v týchto dňoch začína fungovať špeciálne skenovacie zariadenie THSCAN MB 1215 HS pre efektívnejšiu kontrolu, ktoré Slovensku venovala vláda Číny. Včera ho v spoločnosti čínskeho veľvyslanca, exprezidenta Rudolfa Schustera a generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva SR Jozefa Gönczöla slávnostne odovzdal do prevádzky vicepremiér slovenskej vlády Ivan Mikloš.
Špičkové zariadenie, vybavené jedným z najmodernejších lineárnych elektrónových urýchľovačov na svete, darovala Slovensku vláda Čínskej ľudovej republiky v roku 2003 počas návštevy exprezidenta Rudolfa Schustera. "Zariadenie slúži na kontrolu nákladných áut, kontajnerov, kamiónov a umožňuje nájsť akýkoľvek pašovaný tovar, čím sa stáva nenahraditeľným pomocníkom v boji proti porušovaniu colných a daňových predpisov. Na vytvorenie röntgenových lúčov využíva urýchľovač častíc. Energia žiarenia zabezpečuje takú vysokú prenikavosť lúčov cez skenovaný objekt, že dokáže presvietiť oceľ až do hrúbky 26 centimetrov," vysvetlil Jozef Gönczöl. Ako doplnil čínsky veľvyslanec, Slovensko je zatiaľ prvou krajinou v Strednej Európe, ktorá podobné zariadenie má.
Ivan Mikloš upozornil, že súčasťou daru bola nielen technológia, ale aj vybudovanie haly, kde je nainštalované. Vláda SR na účely prípravy projektovej dokumentácie a inžinierskych sietí vyčlenila zo štátneho rozpočtu 20 miliónov korún, samotná realizácia diela sa začala v auguste 2003, stavebné úpravy skončili v decembri 2004. Halu a skenovaciu miestnosť s počítačmi, kde sedia colníci, začala čínska strana stavať v apríli 2005, ukončila ich v júli a následne nainštalovala technológiu. "Celkové náklady predstavujú viac ako 100 miliónov korún, zatiaľ je to jediné zariadenie na budúcej Schengenskej hranici. Nemá ho Maďarsko ani Poľsko," doplnil Gönczöl.
V týchto dňoch skener testujú, naplno začne fungovať od polovice septembra - jeho kapacita bude15 kamiónov za hodinu. Umožní efektívnejšie odhaľovanie pašovania ale aj plynulú kontrolu. Kým doteraz na hraničnom priechode dokázali vybaviť asi 150 kamiónov denne, po spustení skenera ich bude takmer viac ako dvojnásobok. V prípade podozrenia na ňom môžu preveriť aj podozrivé autobusy. Prevádzku budú zabezpečovať špeciálne vyškolení colníci - operátori, ktorých vybrali zo 60 uchádzačov. "Všetci sedemnásti absolvovali školenie, ktoré zabezpečovala dodávateľská firma Nuctech z Číny. Budú pracovať v 3-4-členných tímoch 24 hodín denne," dodal generálny riaditeľ Colného riaditeľstva. Podľa viceprezidenta spoločnosti Nuctech Chena Zhiquianga je nový prístroj jedným z mnohých modelov, ktoré sa nachádzajú vo viac ako 30 krajinách sveta. "V Európe sme ich inštalovali v Nórsku, Dánsku, Fínsku, Írsku, ale aj v Austrálii, Izraeli a podobne," poznamenal na záver.
Čo dalo Slovensko Číne?
Počas návštevy Rudolfa Schustera v Číne v roku 2003 tunajšia vláda darovala slovenskému ľudu skenovací prístroj pre kamióny v hodnote viac ako 100 miliónov korún, ktorý včera slávnostne odovzdali. Nám sa podarilo zistiť, že náš exprezident vtedy nechcel zostať Číňanom nič dlžný a preto čínskemu ľudu prisľúbil dodávku 7-tisíc kusov sadeníc drevín, ktoré rastú na Slovensku. Ako sme si zistili, pán prezident túto povinnosť prenechal lesníkom, ktorí si dosť dlho turbovali hlavy, ako zachrániť kredit Slovenska. "Vypestované sadenice sa totiž nedali kvôli rôznym colným predpisom previezť cez hranice. Preto sme celú vec vyriešili tak, že sme do Číny previezli semienka a zriadili lesnú škôlku, o ktorú sa teraz staráme, kým sadeničky trochu nezosilnejú," povedal nám dobre overený zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Pán exprezident po odchode zo svojho postu na sadenice asi "zabudol". Včera sme sa ho pýtali, čo za skener sľúbilo Slovensko Číne. Povedal:"Nič, nechceli žiadnu protihodnotu." (lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín