boja proti organizovanej kriminalite. Z 12 členov pašeráckeho gangu jedenásť skončilo v cele policajného zaistenia a jeden vo vyšetrovacej väzbe. Všetci sú obvinení z pašeráctva a legalizácie príjmov z trestnej činnosti ako členov organizovanej skupiny.
Organizovaná skupina nelegálne dovážala cigarety rôznych značiek. Pôsobili v nej tri rodiny - 41-roční manželia Ľuboslav a Daniela B. z Nižného Nemeckého so svojím 22-ročným synom Ľuboslavom, manželia Martin (1971) a Anastázia T. (1977) zo Sobraniec a 56-ročný Viliam K. so svojím 29-ročným synom z Jenkoviec. "Distribúciu pašovaných cigariet zabezpečovali pomocou ďalších piatich členov skupiny, medzi ktorými bol aj vojenský policajt," uviedla pre KORZÁR Jana Pôbišová z komunikačného odboru Kancelárie Ministerstva vnútra SR. Pomocou pätice distribútorov sa cigarety dostávali do okresov Vranov nad Topľou, Michalovce, Prešov a Košice. Ich prevoz po východnom Slovenku pritom zabezpečovali v osobných autách, ktoré neboli špeciálne upravené. Pašovaný kontraband naložili do kufra alebo na zadné sedadlá, kde ho jednoducho prikryli.
Podľa Pôbišovej Úrad boja proti organizovanej kriminalite skupinu dlhšie monitoroval, časové obdobie je podľa nej predmetom utajenia. Ako prvého polícia zadržala vojenského policajta z Prešova, v jeho aute našla 40 kartónov pašovaných ukrajinských cigariet. Dnes má okrem obvinenia z pašeráctva na krku aj obvinenie z pokusu o korupciu. Policajtov, ktorí ho chytili, sa totiž snažil podplatiť. Nepochodil: "Polícia ho zadržala a obvinila. Jeho prípad rieši vojenský súd, v súčasnosti je vo vyšetrovacej väzbe."
Po ňom prišli na rad zásahy aj pri ostatných podozrivých. Polícia vykonala 15 domových prehliadok, pri ktorých zaistila 2-tisíc kartónov pašovaných cigariet a vysoké finančné hotovosti. "Išlo o stovky tisíc korún," doplnila Pôbišová. V týchto dňoch zadržala aj ostatných 11 členov organizovanej skupiny. Vyšetrovateľka všetkých 12 členov organizovanej skupiny obvinila z trestných činov porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, porušovania predpisov pri obehu tovaru v styku s cudzinou a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.
Podľa predbežných odhadov, ktoré sa priebežne aktualizujú počas vyšetrovania, sa členovia gangu nezákonne obohatili najmenej o 4 milióny korún. "Vypočúvanie pokračuje, polícia spolupracuje aj s Colným úradom SR. V tejto sume je zahrnutý aj daňový únik, ktorý by vznikol v prípade distribúcie už zaisteného kontrabandu na slovenský trh. Konečná suma, o ktorú sa obohatili, sa ešte môže meniť," vysvetlila Pôbišová. Na otázku, či skupina tisícky kartónov cigariet distribuovala len jednotlivcom, ktorí ich v svojej "sieti" predávali "na ulici", alebo sa pomocou ďalších spolupracovníkov ilegálne dostali aj do obchodnej siete, neodpovedala: "Táto informácia nie je určená na zverejnenie."
Potvrdila ale, že polícia preveruje alternatívu, či sa kontraband dostával na naše územie len ilegálne cez "zelenú hranicu", alebo autá s ním prechádzali cez niektorý z legálnych hraničných priechodov: "Odpoveď na túto otázku je vecou ďalšieho vyšetrovania," povedala.
Vyšetrovateľka spracovala návrh na vzatie členov skupiny do vyšetrovacej väzby, všetkým hrozí trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín