Užhorode najmä cez víkendy a štátne sviatky. Už od siedmej rána sa na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom tvorí kolóna áut, z ktorých drvivá väčšina smeruje na spomínané trhovisko s približne päťsto stánkami s rôznym sortimentom od športového oblečenia, nábytku až po potraviny. Možnosť výhodných nákupov využívajú hlavne ľudia bývajúci len pár kilometrov od hraníc. Na priechode prevažujú autá s evidenčnými číslami zo Sobranského, Michalovského, Trebišovského a Vranovského okresu, niekoľko desiatok sa ich nájde aj s košickými. Okrem áut pribúda od liberalizácie vízového režimu aj veľa peších turistov, ktorí sa chcú vyhnúť dlhším kontrolám.
Mnohí radšej nechávajú zaparkované auto na slovenskej strane a na Ukrajinu idú peši. "Je to rýchlejšie. Do Užhorodu je to od hranice necelých šesť kilometrov, navyše si na ukrajinskej strane objednáme lacný taxík," povedal Michalovčan, ktorý využíva takmer každé voľno na nákupy v Zakarpatskej Ukrajine. Podľa generálnej konzulky Ukrajiny v Prešove Inny Ohnivec sa počet turistov zo Slovenska po zavedení bezvízového režmu od 1. mája až zdvojnásobil. Ukrajinské taxíky odvezú v silných dňoch v priebehu dopoludnia aj dvesto klientov. Kým pred pár mesiacmi bolo pre Zemplínčanov eldorádom nakupovanie v Poľsku či Maďarsku, teraz jednoznačne vedie Ukrajina. "Chodíme sem najmä kvôli lacným tričkám a botaskám Adidas a Nike. Športová obuv, ktorá je na nerozoznanie od značkovej, ma vyjde len na sedemsto korún," povedal Peter z Trebišova. Celé trhovisko je doslova preplnené replikami svetoznámych výrobcov. Joggingové súpravy, ponožky a obuv sú takmer v každom stánku. Slováci si pritom môžu na jedného cestujúceho doniesť tovar, ktorý nepodlieha clu do celkovej hodnoty 175 eur (približne do 7-tisíc Sk) "Tovar nad vyššie uvedenú hodnotu podlieha dovoznému clu," upresnila hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková
Aj napriek tomu, že akékoľvek potravinárske a mliečne výrobky, ktoré nie sú tepelne spracované, je na naše územie z Ukrajiny zakázané dovážať, mnohí sa o to pravidelne pokúšajú. Zemplínčania si pomerne často nosia najmä ukrajinské maslo, ktoré je o polovicu lacnejšie ako naše. "V prípade, ak colné orgány zistia, že takéto výrobky sú predmetom dovozu, zaistia ich a následne zabezpečia ich úradnú likvidáciu. Ak cestujúci takýto tovar neprihlásia a colníci ho nájdu, bude im zaistený a následne úradne zlikvidovaný. Cestujúci sa takýmto konaním zároveň dopúšťajú colného priestupku nezákonného dovozu tovaru, za ktorý im môže byť uložená sankcia až do výšky 100-tisíc korún," dodala hovorkyňa.
Za posledné tri mesiace vybavili slovenskí colníci na vstupe denne v priemere 2270 osôb, 790 osobných vozidiel a 130 nákladných. Podobný počet áut a osôb vybavia aj na výstupe.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín