tak tradíciu spoločných pútí a stretnutí, ktoré majú vyjadrovať a upevniť dobré vzťahy medzi ľuďmi z týchto dvoch dedín.
Stretnutie sa konalo na vrchu Starian doliny, presne na hranici katastrálnych území oboch obcí, ktorá je zároveň hranicou okresov Michalovce a Humenné. Vedie tadiaľto lesná cesta, ktorou v minulosti chodili ľudia z Jasenova na trhy do Michaloviec a zo Starého zasa do Humenného. Bola tak miestom čulej hospodárskej spolupráce medzi obchodníkmi z oboch strán doliny. Cestu označuje aj prícestný kríž z roku 1935. Starší obyvatelia tiež spomínajú, že v jeseni 1944 slúžila pri evakuácii obyvateľstva pred blížiacim sa frontom.
Na vrchu obyvatelia osadili pamätný kameň s vytesaným nápisom, oznamujúcim obnovenie vzájomne organizovaných každoročných stretnutí. Ten najprv obrúsili a potom za ťažkých podmienok vyniesli a osadili na vrchole obyvatelia Jasenova, pracujúci pre obec za aktivačný príspevok. Bratia Milan a Štefan Ondorčovci tiež obnovili viac ako sedemdesiatročný kríž a vyniesli na kopec lavičky. "Nepodarilo by sa to bez účastí týchto a mnohých ďalších ľudí," pripomenul starosta Jasenova Jozef Čurila.
Miesto pri kríži bolo dlhé desaťročia pred vojnou symbolom vrelej spolupráce medzi dedinami. "Ide o zachovanie tradícií a zvykov našich otcov, ktoré vypovedajú o dobrých vzťahoch ľudí v tomto regióne," vysvetľuje Čurila. Dôkazom týchto kontaktov je aj viacero manželských zväzkov uzavretých medzi obyvateľmi Starého a Jasenova.
Pamätný kameň posvätil a krátku pobožnosť celebroval kaplán František Kremnický z Humenného. "Nech sú vzťahy medzi ľuďmi požehnané cez tento kríž," povedal.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín