michalovských Dukelských kasárňach začalo spoločné trojdňové cvičenie mnohonárodného ženijného práporu. Zúčastňujú sa ho armády štyroch krajín - Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Ako pre KORZÁR uviedol hovorca cvičenia kpt. Ján Turčan, "ide o štvrtév poradí, nazvané Blonde Avalanche - realizuje sa v rámci Projektu Tisa." Zmluvu o spolupráci v tomto smere ešte v roku 2002 podpísali ozbrojené sily všetkých štyroch zainteresovaných krajín.
Turčan vysvetlil, že predchádzajúce tri cvičenia sa každý rok konali na inom mieste. "Už bolo vo všetkých troch krajinách, tentoraz je na Slovensku." Michalovce si Generálny štáb Ozbrojených síl SR vybral preto, že kedysi práve tu sídlil Ženijný prápor, dnes je tu len ženijná rota. Navyše, mesto je najbližšie k lokalite, ktorej sa projekt týka. "Keďže Tisa tečie naším územím len na veľmi krátkom úseku tesne pri hranici, simulácie pripravujeme s tým, že budú vychádzať z krízovej situácie na prítokoch Tisy - Ondave a Laborci," doplnil Turčan. Pripomenul, že včera v kasárňach cvičili len štáby, ktoré riešili podiel armády na záchranných prácach. Praktické cvičenie, do ktorého už budú zainteresované okrem vojakov aj ostatné zložky záchranného systému, sa uskutoční zajtra dopoludnia: "Cvičenie bude situované na pravom brehu Laborca neďaleko obce Vojany v Michalovskom okrese, budú na ňom participovať aj potápači zo Záchrannej a hasičskej brigády HaZZ v Humennom a Ministerstvo životného prostredia SR cez Vodohospodársky podnik."
Na cvičení sa zúčastňuje 115 vojakov zo Slovenska, 22 cvičiacich z Ukrajiny, Maďarska a Rumunska a 27-členná pracovná skupina, zostavená z dôstojníkov zo zahraničia, ktorá včera a dnes pracuje na Zemplínskej šírave. Gros slovenskej časti jednotky tvorí Ženijný prápor Pozemných síl SR v Seredi. "Témou štvrtkového cvičenia bude riešenie rôznych krízových situácií. Cvičiace jednotky budú preverené z plnenia úloh v priestore, z velenia pri koordinácii s ozbrojenými silami zúčastnených krajín a zo vzájomnej súčinnosti. Nakoniec si cvičiace moduly preveria pri plnení úloh monitorovacích, záchranných a vyslobodzovacích prác," uviedol Turčan. Dodal, že pôjde napríklad o ukážky vyslobodzovania osôb pri povodniach, záchranu majetku v zaplavených územiach, ich monitoring, evakuačné práce, či zásahy pri rôznych možných ekologických katastrofách v povodí rieky Tisy, napríklad úniku ropných látok. Na cvičenie prídu aj zástupcovia veliteľov Pozemných síl všetkých štyroch krajín, komunikačným jazykom bude angličtina. "Bude sa to týkať rozkazov aj správ a hoci všetci budú vedieť, že ide len o simuláciu, v každej správe bude upozornenie, že je len cvičná," dodal na záver Turčan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín