Rezort školstva už dvakrát odmietol zrušiť školu v prírode
Rokytov pri Humennom/Prešov - Škola v prírode v Rokytove pri Humennom dodnes nie je vyradená zo siete škôl a školských zariadení, hoci o to Prešovský
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
samosprávny kraj požiadal už vlani. Ministerstvo školstva SR ju napriek argumentom krajskej samosprávy odmietlo zrušiť aj v odvolacom konaní. Ako jeden z dôvodov vo svojom stanovisku uvádza, že „škola je v lukratívnom prostredí Vysokých Tatier."
Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej po prechode škôl pod samosprávne kraje Prešovský „zdedil" najviac škôl v prírode zo všetkých samosprávnych krajov na Slovensku - až jedenásť. Väčšina z nich bola postavená v megalomanskom socialistickom štýle a v roku 2002, keď ich PSK prebral, boli väčšinou v dezolátnom stave a už nevyhovovali štandardu 3.tisícročia. „Spolu mali kapacitu 900 detí a máloktoré boli dostatočne vyťažené. Na izbách bolo 7 -10 postelí, na chodbách spoločné sprchy a sociálne zariadenia," poznamenala Fitzeková. Kraj si preto pripravil analýzu ich stavu a dospel k rozhodnutiu tie najstratovejšie zrušiť s tým, že budovy odpredá.
„Postupne krajskí poslanci rozhodli o zrušení ŠvP v Chmeľovej, Mlynčekoch či na Hranovnickom Plese. Nasledovali žiadosti PSK o vyradenie, ktoré išli cez Krajský školský úrad a následne o tom rozhodlo Ministerstvo školstva - vždy bez problémov. Tie nastali len pri ŠvP v Rokytove pri Humennom," vysvetlila Fitzeková.
Zariadenie s kapacitou 60 lôžok bolo v prvom štvrťroku 2004, kedy sa žiadosť pripravovala, vyťažené len na 48,8 %, celkovo sa tu za tri mesiace odrekreovalo 371 ľudí, z toho len 255 školákov. Podľa vedúceho odboru školstva PSK Karola Lacka žiadosť o jeho vyradenie zo siete vychádzala práve z ekonomickej stratovosti a slabej vyťaženosti. „Na ministerstvo sme to zaslali ešte v júni 2004 s tým, že zariadenie malo byť zrušené k 1. januáru 2005. Dodnes sa tak nestalo, lebo rezort ho odmietol zrušiť. Po jeho prvom rozhodnutí vlani v jeseni sme sa odvolali," povedal. Nedávno dostal PSK ďalšie rozhodnutie - opäť negatívne. „Odmietli školu v prírode zrušiť a niektoré dôvody sú naozaj nepochopiteľné," podotkol.
V prípade stredných škôl ide o prenesenú kompetenciu, kde štát má právo rozhodnúť o zachovaní, aj keď krajská samospráva ako zriaďovateľ môže mať iný názor. „Pri ŠvP však ide o originálnu kompetenciu, kde chýbajúce financie na prevádzku musí nájsť zriaďovateľ, vtedy je jeho právom rozhodnúť, či zariadenie zruší alebo nie," vysvetlil. Okrem toho Úrad PSK šokoval jeden z argumentov, ktoré ministerstvo uviedlo v zamietavom stanovisku: „Poukazuje na absenciu základných znalostí mapy Slovenska. Je to naozaj bizarné - ministerstvo tvrdí, že ŠvP v Rokytove pri Humennom nechce zrušiť, lebo sa nachádza v lukratívnom prostredí Vysokých Tatier(?)."
Fitzeková doplnila, že súbežne PSk rieši aj zrušenie ďalších stratových ŠvP: „Niektoré sú vyťažené na 20 - 30 percent, preto sa pripravuje aj zrušenie ďalších - Miková, Juskova Voľa atď."
Prioritne majú zostať v Prešovskom kraji zachované dve ŠvP Tatranskej Lomnici, známe ako Detský raj, ktoré kraj plánuje kompletne zrekonštruovať a počas roka využívať nielen pre školákov, ale aj pre bežných turistov.