HaZZ v Humennom. V celoslovenskej konkurencii už dvakrát za sebou zvíťazila domáca Hasičská a záchranná brigáda, ktorá si na putovný pohár trúfa aj tentoraz.
"Naším zámerom je zdokonaľovať ľudí v záchranárskych činnostiach, pretože sa čoraz častejšie zúčastňujú aj na iných zásahoch, než je klasické hasenie požiaru", uviedol prezident HaZZ Jozef Paluš. Odborno-športová súťaž má preveriť hasičov zo zručností, ktorým sa venujú počas celého roka. Pri vysokom psychickom a fyzickom zaťažení musia robiť presne, rýchlo a za prísneho dodržiavania všetkých bezpečnostných opatrení. Podľa hovorcu brigády M. Komana si má počas dvojdňového podujatia asi osemdesiat hasičov z celého Slovenska súťažne porovnať svoju kondíciu, pohotovosť, schopnosti, zručnosť a pripravenosť na plnenie úloh, s ktorými sa stretávajú v každodennej praxi.
Súťaže sa zúčastňuje 12 družstiev. Osem reprezentuje výbery jednotlivých krajov, tri tímy vytvorili záchranné brigády z Humenného, Malaciek a Žiliny, dvanástku uzatvára Útvar HaZZ hlavného mesta Bratislava. „Podujatie sa zase koná v Humennom, lebo sa tu nachádza jediná špeciálna lezecká stena, patriaca hasičom na Slovensku. Je ich viac, ale vlastní ich armáda alebo iné zložky," uviedol.
Včerajší deň patril štvorici disciplín, ktoré na seba nadväzovali a spolu predstavovali jednu záchrannú akciu, dnes si hasiči naostro vyskúšajú lezeckú stenu. Súťažia šesťčlenné družstvá, vrátane jedného náhradníka.
„Včera na prvom stanovisku rozbrusovačkou rezali tyč hrubú 3 centimetre, na druhom museli preukázať svoju zručnosť s hydraulickými nožnicami, ktoré sa používajú pri vyprosťovaní obetí dopravných nehôd. Na treťom dvíhali pomocou vzduchových vankúšov do určenej výšky betónový panel, ťažký dve tony. Táto disciplína modelovala vyťahovanie obetí spod trosiek počas živelných pohrôm. Na poslednom museli použiť vákuové dlahy a vyskúšať si kardio-pulmonálnu resuscitáciu a použitie Schamovho goliera, ktorý sa používa pri podozrení zo zranenia chrbtice," vysvetlil hovorca. Aby úlohy neboli až také „jednoduché", hasiči medzi nimi museli ešte absolvovať beh na 300 metrov po nerovnom teréne a na druhom a treťom stanovisku museli mať na tvári dýchacie prístroje: „Tým sa modelovala situácia, že v ovzduší sú nebezpečné chemické látky."
Dnešok, ktorý bude pre konečný výsledok rozhodujúci, bude patriť simuláciám možných situácií na lezeckej stene." Modeluje sa záchrana zraneného zo studne, ale tá bude umiestnená práve na lezeckej stene. Súťažiaci teda musia ukázať nielen kondičku, šikovnosť a rýchlosť, ale aj svoje horolezecké schopnosti a to, ako dokážu transportovať zraneného z výšky pomocou lán a špeciálneho lehátka." Pravdaže, počas oboch dní rozhoduje ten najlepší čas. Posledné dva ročníky si víťazstvo urvali domáci humenskí hasiči, tento rok majú rovnakú ambíciu. „Po včerajšku sme druhí za kolegami z Hasičskej a záchrannej brigády z Malaciek, ale len s malou stratou 20 sekúnd. Vlani sme boli na lezeckej stene dobrí, verím, že vyhráme zase," dodal na záver Koman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín