predmetovej komisie informatiky v škole Jana Machová, nové počítače razantne rozšíria možnosti ďalšieho vzdelávania nielen na poli informatiky.
"Sú oveľa rýchlejšie, ako tie, ktoré sme mali doteraz. Počítač mám aj doma, ale nie taký výkonný. Používam ho denne, bez neho si neviem predstaviť prípravu referátov do školy, pomocou internetu nájdem všetko, čo potrebujem," povedala na adresu nového prírastku prváčka gymnázia Eva Havrilčáková, ktorá mala možnosť sadnúť si zaň hneď po slávnostnom otvorení novej učebne. Rýchlosť počítača ju možno zachráni, aby nezmeškala autobus, do školy totiž dochádza. Podľa profesora informatiky Martina Nedeľského je ich výhodou aj ergonomickejšie riešenie a najmä, obrovské spektrum možností použitia. "V súčasnosti sú asi pre potreby klasického vyučovania priveľmi výkonné. Určite ich naplno využijú talentovaní študenti, ktorí sa o počítače viac zaujímajú a poslúžia aj potrebám multimediálneho či masmediálneho krúžku," vysvetlil. Priznal, že doteraz počítačoví maníci mohli tvoriť a špekulovať len na jedinom podobnom počítači: "Teraz už majú k dispozícii celú triedu."
Podľa Jany Machovej je gymnázium zapojené do rôznych projektových aktivít zameraných na informatizáciu a zvyšovanie počítačovej gramotnosti študentov a pedagógov. Prvé počítače získalo medzi prvými na Slovensku cez projekt Infovek, ďalšie pomocou sponzorov cez Európsky sociálny fond atď. "V súčasnosti ich už máme 60, tieto posledné nám darovala firma Telenor - ich hodnota je asi pol milióna korún," skonštatovala. Doplnila, že vlani gymnázium získalo grant na zriadenie akreditovaného testovacieho centra ECDL, kde si Zemplínčania môžu získať certifikát ECDL, slangovo nazývaný aj "európsky vodičský preukaz na počítače"- platí v EÚ, ale aj v USA či Austrálii: "Naň sme získali 2- miliónový grant z Európskeho sociálneho fondu(ESF). V Zemplíne je jediné, najbližšie sú až v Košiciach, Prešove a Svidníku." Podľa Machovej je otázkou času, kedy sa každý úradník či uchádzač o prácu bude musieť preukázať certifikátom, ktorý je dôkazom jeho vyššej počítačovej vybavenosti: "Zatiaľ sme na jeho získanie pripravili asi 50 študentov a učiteľov."
Do mesiaca sa na gymnáziu začne realizovať ďalší projekt , ktorý podporil ESF sumou 3 milióny korún - E-learningové vzdelávanie, ktoré už poriadne zaváňa virtuálnou realitou. "Jazykové, počítačové či rôzne doplnkové kurzy - to všetko sa bude diať pod vedením lektora, tzv. tútora. Frekventant bude "mať hodinu", bude normálne študovať, vypracúvať domáce úlohy atď. Tútor mu bude radiť, kontrolovať jeho pripravenosť, domáce úlohy atď. Rozdiel je v tom, že komunikovať nebudú priamo, ale prostredníctvom e- mailu, " vysvetlila Jana Machová. Zatiaľ sa podobný projekt realizuje len na bratislavských vysokých školách, kde sa údajne stretol s obrovským záujmom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín