objem 700 metrov kubických a bude slúžiť na kumuláciu zásob pitnej vody pre spádovú oblasť so štyritisíc obyvateľmi. V prípade potreby z neho budú čerpať obce Zemplínska Široká, Jastrabie, Iňačovce, Palín, Stretava, Stretávka a Senné.
S výstavbou skupinového vodovodu v tejto časti regiónu sa začalo ešte v roku 1999, náklady predstavujú takmer 118 miliónov korún. „Celkovo sme prestavali asi 89 miliónov korún, z toho na vodojeme 22,5. Ďalší začneme budovať do konca roka v obci Kapušianske Kľačany, ten bude s objemom 400 m3 a bude slúžiť spádovej oblasti s asi dvetisíc obyvateľmi," uviedol projektový manažér a stavbyvedúci projektu Juraj Davala. Nový vodojem je vysoký 45 metrov, priemer nádrže je 16 a drieku takmer 4 metre.
Davala pripomenul, že v týchto dňoch prebiehajú aj prvé predkolaudačné stretnutia v obciach, kde výstavba skupinového vodovodu končí. „Postupne ich budeme dávať do prevádzky. Do mesiaca by už mali mať vodu prvé tri obce - Vŕbnica, Slávkovce a Bežovce, rozpracovaných je ďalších 16," vysvetlil. Do konca roka okrem vodojemu v Kľačanoch dodávateľ plánuje začať výstavbu vodovodov aj v ostatných obciach, zahrnutých do projektu. Spolu ich bude 31. Ukončenie stavby je naplánované na rok 2007.
Výstavba vodojemu patrí do veľkého projektu Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie juhovýchodného Zemplína v hodnote takmer jednej miliardy, na ktorý prispela Európska únia z fondu ISPA. V súčasnosti je jeho investorom Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. Košice. Dodávateľom stavby je EKOSTAV, a. s. Michalovce, ktorý subdodávku vodojemu zabezpečil cez českú firmu IPOS Zborovice.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín