chlapci v stredoškolskom veku. „Mali vypité. Povedali mi, ujec nie si nám sympatický a potom ma kopali," hovorí Jaroslav stojaci pri Kauflande.
Michalovská psychologička Mária Hargašová hovorí, že násilie sa stáva bežnou súčasťou nášho života. Podľa nej nie je dostatočne odsudzované verejnou mienkou, ale naopak. „Za úspešných sú považovaní tí, ktorí i násilím presadzujú svoje záujmy, sú bezohľadní, presadzujú sa na úkor iných, opovrhujú tými, čo takí nie sú". Hodnoty tolerancie, pomoci slabším, solidarity zase nie sú spoločensky oceňované. Podľa Hargašovej tieto mechanizmy upevňované výchovou alebo vierou v Boha sú dnes oslabené alebo chýbajú.
Svoju vinu nsú podľa psychologičky aj médiá. „Na ich výslní sú mladí, pekní, draví, bohatí, bezohľadní... Prejavy násilia sú prezentované ako vzrušujúce, fascinujúce, ba až hrdinské, bez dostatočného vykreslenia dôsledkov v podobe hrôzy, bolesti, smútku, nešťastia".
Za povážlivé považuje Hargašová zľahčovanie prejavov násilia napríklad tým, že je vyprovokované druhými. „Neraz obeť sa zdá byť viac vinná ako násilník". Riešenie vidí v presadzovaní nulovej tolerancie k akémukoľvek násiliu v medziľudských vzťahoch. „Nikto z nás nesmie byť ľahostajný," dodáva.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín