Michalovce - Moderný apnoe monitor, ktorý je účinnou prevenciou syndrómu náhleho úmrtia novorodencov (SIDS), včera dostalo do daru novorodenecké
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
oddelenie michalovskej nemocnice. Za účasti sponzora, ktorým bola jedna michalovská banka, ho primárke Márii Vaľovej odovzdal štatutár nadácie Združenie na pomoc deťom Pavol Herman.
Oddelenie má v súčasnosti kapacitu 27 lôžok, z toho deväť je určených pre tzv. patologických novorodencov, ktorí vyžadujú intenzívnu lekársku starostlivosť.
„Dva takéto prístroje už máme, ale jeden je pokazený. Dar si ceníme, kiež by bolo týchto prístrojov viac. Najideálnejšie by bolo, keby mohli byť nainštalované na každom z deviatich lôžok pre rizikových novorodencov," povedala.
Prístroj pozostáva zo špeciálnej podložky, ktorá sa umiestni v postieľke a je napojená na monitorovacie zariadenie. „Akonáhle má dieťatko nejaké dýchacie ťažkosti, monitor začne pípať a sestrička ho môže ihneď skontrolovať. Je to ideálna prevencia SIDS," doplnila Mária Vaľová.
Priznala, že aj na oddelení sa už stretli s náhlymi príhodami. Všetky dokázali včas zachytiť, monitor nejednému zachránil život: „Zatiaľ sme sa s úmrtím na SIDS, našťastie, nestretli. Vieme však o prípadoch, ktoré sa stávajú doma. Prístroj je vhodný aj do domácej postieľky, najmä pokiaľ ide o novorodenca so zdravotnými problémami."
Čo je to SIDS?
Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia v spánku: SIDS - sudden infant death syndrome. Postihuje deti do jedného roku, najčastejšie medzi 2. až 5. mesiacom. Dieťa zomrie náhle v spánku bez evidentnej príčiny. Dojčatá, ktoré v spánku prestanú dýchať, sa po včasnom spozorovaní náhlej príhody (ALTE) podarí zachrániť a nezomrú. Zákerné je, že ALTE sa neprejavuje príznakmi, ako napríklad chrápanie či prerušované dýchanie.
Výskyt SIDS: Je častejší u tzv. rizikových detí (poruchu má batoľa alebo budúca matka), kritickým je obdobie dozrievania mechanizmov dôležitých životných funkcií v období 9 mesiacov po pôrode, rizikový je aj nadmerný stres z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia.
Rizikové faktory: Vysoká teplota v detskej izbe, spánok v polohe na brušku, fajčenie v detskej izbe, zakrývanie hlavy.
Ďalšie fakty: SIDS sa častejšie vyskytuje cez deň, 60 % náhlych príhod sa stane doma. Pri otočení na bruško sa 20-krát zvýši pravdepodobnosť SIDS. Riziko sa zvyšuje aj prítomnosťou vankúša, mäkkého matraca a hračiek v postieľke.