Integra spolu s ďalšími partnermi. Cez školenia a vlastný pôžičkový systém Mikrofond pomáha znevýhodneným skupinám žien - nezamestnaným, po materskej dovolenke alebo v preddôchodkovom veku.
„Centrum je jedným z troch na Slovensku a na východe bude jediné, ďalšie dve sú až v Lučenci a Ružomberku. Ich vznik je súčasťou projektu schváleného v rámci Iniciatívy Spoločenstva EQUAL z Európskeho sociálneho fondu, " vysvetlila konzultantka michalovského centra Mária Olejárová.
Skúsenosti žien z iných regiónov dokazujú, že aktivita nadácie prináša výsledky. „Prišla som o prácu, dlho som bola doma a nevedela som, čo ďalej. Chcela som si otvoriť malú predajňu elektrospotrebičov, ale nemala som potrebný kapitál. Banky mi pôžičku dať nechceli, nemala som sa čím zaručiť. Preto ma zaujala prezentácia nadácie INTEGRA, absolvovala som školenie, vypracovala podnikateľský zámer a splnila si sen... Odvtedy prešli 4 roky, predajňa sa už tretíkrát sťahuje do väčších priestorov," spomína 26-ročná Petra.
Dlhodobo bez práce bola aj 45-ročná Tatiana, ktorá po prepustení z miestnych pekární a cukrární začala piecť doma: „Vďaka mikropôžičke som začala v júli 2004 podnikať, najviac financií zhltlo splnenie hygienických podmienok, ktoré sú veľmi prísne. Dnes pečiem aj pre cukrárne v meste."
Konzultantka Zuzana Knežová priznáva, že tento systém pripomína štátnu podporu samozamestnávania, ktoré realizujú úrady práce, je tu však niekoľko rozdielov: „Aj u nás je potrebné absolvovať školenie a vypracovať podnikateľský zámer, aby žena mohla žiadať o pôžičku do výšky 100-tisíc korún. Rozdiel je v tom, že je návratná a môže ju použiť na čokoľvek aj opakovane, kým pri štátnej existujú obmedzenia a je jednorazová. Keďže michalovský úrad práce je naším partnerom, možná je aj kombinácia oboch."
Za dôležitý rozdiel považuje aj ďalšiu starostlivosť o klientky. Nadácia zabezpečuje pre ne ďalší servis, vytvára priestor pre ich spoluprácu, výmenu skúseností, pracovných kontaktov, pomáha im pri podpore predaja ich výrobkov: „Jednou z prvých lastovičiek je Fair Trade obchod, kde môžu predávať svoje výrobky. V júni ho otvorili v Bratislave. Ide o priamy kontakt predajcu a výrobcu bez medzičlánkov, ceny preto môžu byť výhodné pre obe strany."
Nadácia na Slovensku pôsobí už desať rokov. Doteraz zaškolila takmer 600 slovenských žien, hodnotila viac ako 400 podnikateľských zámerov a poskytla 151 pôžičiek v objeme viac ako jedenásť miliónov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín