starostlivosti o starých ľudí je v týchto dňoch viac než aktuálna - 30. september je Svetovým dňom seniorov a celý október je mesiacom úcty k starším.
Podľa odborníka na geriatriu pre okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov Petra Potockého má trend starnutia populácie celosvetový charakter, výrazné rozdiely sú však v kvalite a kvantite rozsahu zdravotníckej a sociálnej starostlivosti o seniorov. "Štúdie v rámci Košického kraja dokázali, že seniorom chýbajú nielen lôžka v nemocniciach, ale aj sociálne služby. Asi najmarkantnejšie na nepripravenosť regiónu poukazuje nedostatok kvalifikovaných opatrovateliek - napr. v Michalovskom okrese by ich malo byť 738, reálne ich však existuje len 51! V zahraničí je vybudovaný komplexný systém, v ktorom služby zabezpečuje aj tretí a súkromný sektor, u nás to zatiaľ absentuje, chýbajúce kapacity čiastočne suplujú cirkevné inštitúcie," vysvetlil. Pripomenul, že dostatočná nie je ani kapacita domovov dôchodcov, penziónov, zariadení opatrovateľskej služby, chýbajú terénni pracovníci.
Tvrdenie odborníka dokazujú aj výskumy tretieho sektora. Podľa regionálnej konzultantky Fondu sociálneho rozvoja Jany Margovej odhalili obrovské rezervy: "Obce sa síce problematike venujú, ale ide skôr o rovinu deklaratívnu. Z 23 obcí len 10 uviedlo, že čiastočne zabezpečuje opatrovateľské služby pre starých ľudí, komplexné úplne absentujú. V opatrovateľstve chýba koncepčnosť a kvalifikovaný personál."
Potocký upozorňuje na štatistické vízie, podľa ktorých bude percento starých ľudí v Zemplíne neustále rásť: "Dnes je to okolo 15,5 percenta, do roku 2015 to už bude 20 percent." Priznáva, že chýbajú aj terénne geriatrické sestry, v súčasnosti túto službu zabezpečujú Agentúry domácej ošetrovateľskej služby(ADOS-y), ale je ich stále málo. "Nedostatok je aj lôžok -dnes ich má okres len 30, reálne by ich malo byť 100. Sú stratové - ich počet sa preto nekoriguje podľa potrieb seniorov, ale podľa ekonomiky," vysvetlil primár. Platba, ktorú oddelenie dostáva od poisťovne za pacienta, postačí na 12-14 dní, pokiaľ chce lekár dosiahnuť viditeľné zlepšenie stavu, musí tu byť dlhšie: "To znamená stratu. Geriater si môže vybrať etiku alebo ekonomiku." Príkladom za všetky je 79-ročný Juraj Čačko z Tušíc. "Kombináciou liekov, práce s psychiatrom a rehabilitáciou sa z imobilného človeka, neschopného sebaobsluhy stal celkom milý pán," vysvetlila sestra Sofia Loyová.
Holandský "tretí groš"
Podľa Petra Potockého si každý z nás musí uvedomiť, že elixír mladosti neexistuje: "Denne chodíme okolo starých ľudí, mysliac si, že zostaneme večne mladí. Omyl! Aj my raz budeme v takej istej situácii. Je na nás, aby sme seniorov nielen začali akceptovať, ale aj sami sa pripravovať na starobu." Zrkadlom vyspelosti spoločnosti je podľa neho aj jej prístup k seniorom, ktorí potrebujú tzv. tretí groš. "Ten môže mať rôznu podobu. Starí ľudia musia cítiť, že sú ešte osožní a majú čo ponúknuť. Páči sa mi dánsky model, kde pri každej samospráve existujú Rady starších - spoločnosť si ich váži a akceptuje ich. Spoločnosť ani rodiny si neuvedomujú, že "zabíjať" môže aj nevšímavosť, ponižovanie a ignorovanie."
Seniori budú "in"
Pavol Herman z michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva dodáva, že problém seniorov bude potrebovať spoluprácu všetkých zložiek - medicínskej, sociálnej aj preventívnej: "Aj my začneme intenzívnejšie pracovať so starými ľuďmi, čo doteraz nebolo. V rámci týždňa seniorov, ktorý začne 3. októbra, pripravujeme sériu prednášok po domovoch a kluboch dôchodcov, pracovné stretnutia s Jednotou dôchodcov, naše poradenské centrum bude celý týždeň otvorené práve im. V týchto dňoch štartuje aj väčší projekt Mám 65+ a teší ma, že žijem zdravo, zameraný na zdravý životný štýl aj vo vyššom veku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín