trojročného medzinárodného projektu Sokrates, zameraného na stravovacie návyky a kvalitu potravín v Európskej únii. Projekt, financovaný EÚ už druhý rok robí Združená stredná škola hotelových služieb a obchodu v Michalovciach, jej partnermi sú školy podobného zamerania v Španielsku, Francúzsku a Belgicku. Do projektu sa celkovo zapojilo 400 študentov, učiteľov a manažérov škôl.
Ako sa vyjadril belgický koordinátor projektu Pierre Lejeune, "projekt spojil prvýkrát Východnú a Západnú Európu. Predpokladali sme, že zistíme výrazné rozdiely, čo sa potvrdilo - tie odlišnosti sú poriadne." Slovenská koordinátorka Slávka Pasteľáková vysvetlila, že prvé stretnutie partnerov sa konalo vo francúzskom Montpelier: "Každý vypracoval svoj národný dotazník, z nich s potom vytvoril spoločný s 80 otázkami. Jednotlivé školy ich potom distribuovali medzi učiteľov, študentov, manažérov škôl, príbuzných atď." Súčasťou projektu boli stretnutia pracovných skupín, posledné sa konalo Španielsku, Slováci boli ubytovaní priamo v domácnostiach.
"V Španielsku ma prekvapil výrazný časový posun jedál. Raňajkujú až okolo desiatej, obedujú o štvrtej popoludní. Hlavným jedlom dňa je večera, ktorá je posunuté do neskorých večerných hodín a trvá aj dve - tri hodiny," vysvetlila Mária Kráľová zo Sobraniec. Španielska koordinátorka Maria Dolores Navarro s úsmevom oponovala, "že to Slováci jedia skoro." Španielska študentka Hana Heralová doplnila, že "v španielskej kuchyni prevláda mäso, kompenzuje to však olivovým olejom." Všetci koordinátori priznali, že ako najzdravšia z výskumu "vyšla" francúzska kuchyňa, v ktorej dominuje zelenina. Francúzska koordinátorka Karine Legrand a študentka Maité Viou priznali, že študentské stravovanie nie je práve najzdravšie - je v ňom priveľa čipsov, stejkov a rôznych menu z fast foodov: "Študenti to jedia medzi hlavnými jedlami a výsledkom je, že počas štúdia mnohí priberú aj 30 kilogramov."
Zahraniční študenti aj koordinátori projektu sa zhodli, že Slováci jedia najmenej rýb a konzumujú ich najzriedkavejšie. "Na slovenskej kuchyni nás prekvapila príprava mäsa, na ktoré sa používa množstvo korenín," povedal Lejeune, ktorý vysoko ocenil systém spoločného stravovania v školských zariadeniach na Slovensku. "U nás jedálne nie sú, je to skvelá vec a nechápem, prečo ich u vás idete rušiť, my uvažujeme, že ich zavedieme." Dodal, že nezdravé stravovacie návyky sa v EÚ stávajú politickou otázkou: "Belgicko a Francúzsko už zakázali automaty na coca-colu a fastfoodové jedlá na školách." Výsledky prieskumu sa budú prezentovať cez národné médiá, odborné časopisy, prednáškovú činnosť a prezentácie pre verejnosť. "Poslúžia ako podklady na vypracovanie stratégií zdravého životného štýlu," dodala na záver Slávka Pasteľáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín