zástupcovia Lesných závodov(LZ) v Prešove, Bardejove a Vranove nad Topľou so zástupcami prešovskej krajskej polície a Krajského lesného úradu.
Leitmotívom stretnutia bolo vytvoriť systém opatrení na elimináciu krádeží v Lesoch SR na území Prešovského kraja. Ako pre KORZÁR uviedol riaditeľ vranovského LZ Martin Strmeň, len na jeho území od začiatku roka 2005 do konca augusta zaznamenali takmer 50 prípadov krádeží, pri ktorých došlo k škode takmer 3 milióny korún. "Má to stúpajúci trend. Väčšinou išlo o nelegálne výruby, celkovo zmizlo takmer 700 kubíkov dreva. Tento rok sa najviac kradlo v humenskej časti nášho LZ," skonštatoval.
Strmeň doplnil, že na rozdiel od minulosti, kedy páchatelia kradli najmä palivové drevo, "teraz idú po dreve najvyššej kvality." Priznal, že väčšina prípadov skončí ad acta, polícia totiž väčšinou získa len nepriame dôkazy, ktoré na obvinenie konkrétnych páchateľov nestačia. "Scenár je vždy rovnaký - výrub je rýchly, drevo z lesa ihneď prepravia na bezpečné miesto, kde už nikto nedokáže, odkiaľ pochádza. Vie o tom každý v dedine, ale nikto nič nepovie. Boja sa." Priznal, že in flagranti sa lesníkom a polícii podarilo predsa len občas páchateľov "načapať": "Ukradli drevo priamo z odvozného miesta, bolo ociachované našimi ciachami, zavolal nám anonym. Polícia ihneď podozrievala lesníka, ale celé to bolo inak. Dali sme si tú prácu, že sme obkreslili obvod každého ukradnutého stromu a chodili po lese, hľadajúc pne, na ktoré bude kresba pasovať. Tak sme prišli na to, že páchateľom bol niekto celkom iný." Strmeň tým chce poukázať, že pri vyšetrovaní nelegálnych výrubov je potrebná kooperácia lesníka. "Na stretnutí sme sa dohodli na spoločných opatreniach, jedným z nich je práve prizývanie nás lesníkov."
Polícia, štátna správa a lesníci si v snahe eliminovať nelegálne výruby a zvýšiť objasnenosť krádeží rozdelili úlohy. Podľa Strmeňa bude v každom z 26 lesných obvodov závodu sprísnená kontrola v teréne: "Každý obvod má asi 1500-2500 hektárov, vytypovali sme tzv. rizikové lokality, ktoré bude ochranná služba častejšie monitorovať. Všetci zamestnanci sú vybavení mobilmi, v lesnom poraste majú právo kontrolovať kohokoľvek." Na miestnych komunikáciách podľa Strmeňa nastúpi polícia. Priznal, že doteraz pri rutinných kontrolách zriedka pozrela aj obsah nákladných áut, teraz to bude iné: "Kontroly áut s drevom v blízkosti lesov budú častejšie - práve tento moment je totiž pri nájdení páchateľa najdôležitejší. Policajti budú kontrolovať ciachovanie a budú mať k dispozícii vzor, ako má vyzerať doklad od legálne vyťaženého alebo kúpeného dreva. Ak budú mať podozrenie, ihneď prizvú nás."
Lesníci sa pripravili aj na uskladnenie dreva, ak sa zistí, že pochádza z nelegálneho výrubu, čo bol doteraz častý problém. Strmeň priznal, že fenomén nelegálnych výrubov má celoslovensky stúpajúci charakter, model, ktorý sa realizuje v Prešovskom kraji, v prípade úspechu poslúži aj ostatným: "Je to už vec koordinácie na úrovni ministerstiev vnútra a pôdohospodárstva."
Linka pre verejnosť
Lesníci, polícia a štátna správa očakávajú aj spoluprácu verejnosti a zriadili infolinku, na ktorej bude možné oznámiť podozrenia z krádeže dreva v lesoch. "Skúsenosti dokazujú, že každý dedinčan vie, kedy, odkiaľ a na akom aute drevo zmizlo, ale málokto to chce pred očami všetkých polícii povedať, aby pomohol pri objasnení krádeže. Kvôli tomu sme zriadili 24-hodinovú linku, kde svoj podnet alebo akékoľvek podozrenie môžu ohlásiť anonymne," vysvetlil Martin Strmeň. Očakáva, že zavedenie linky zaktivizuje najmä obyčajných ľudí, ktorí dianie v obciach sledujú pozornejšie ako v mestách, ale doteraz sa báli. Odteraz môžu podnety nahlásiť na čísle 057/ 44 25 211 a 057/ 44 25 212. " My sme povinní každý podnet vyšetriť," dodal Strmeň. (lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín