energetiky do konca budúceho roka ukladá samospráve zákon. Už teraz je jasné, že pohľady na jej podobu sa rôznia. "Počítame s tým, že budú rozličné názory, vypočujeme všetkých, ale rozhodujúce slovo musia mať odborníci," avizuje primátor Vladimír Kostilník.
Najspornejšou je otázka odpájania sa od centrálneho tepelného zdroja. Ten je v podniku Chemes, a. s., odkiaľ je vykurovaných sedemdesiat percent humenských domácnosti. V meste platí aj všeobecne záväzné nariadenie, ktoré hovorí o ďalšom rozvoji centrálneho vykurovacieho systému.
"Zákon nehovorí o jednom výrobcovi tepla, ak chce niekto na území mesta podnikať v tejto oblasti, malo by mu byť umožnené," povedal mestský poslanec Ivan Hopta. Mesto by podľa neho nemalo klásť občanom prekážky pri výbere spôsobu vykurovania.
Cenovú výhodnosť centrálneho zásobovania sa snaží spochybniť poslanec Ivan Pajtáš, ktorý je riaditeľom humenského gymnázia. Škola si nedávno vybudovala vlastnú kotolňu - Pajtáš tvrdí, že tým za rok ušetrila pol milióna korún.
Riaditeľ jednej zo správcovských bytových spoločností Marián Lopata si naopak myslí, že "ísť smerom k odpájaniu je technický i ekonomický nezmysel". Argumentuje, že výroba Chemesom je bezpečnejšia i ekologickejšia a podnik navyše používa viacero palív, preto nie je závislý len od plynu. Lopata upozorňuje, že ak by sa odberatelia začali hromadne odpájať, cena tepla by rástla. "Zariadenia boli dimenzované na väčší odber. Ak klesá, náklady zostávajú rovnaké a vzniká strata," uviedol. Podľa primátora Vladimíra Kostilníka by narušenie centrálneho zásobovania bolo v rozpore s ekonomickou logikou. Pripomína, že treba brať do úvahy rozvodový systém, ktorý sa roky budoval. "Mesto doňho investovalo nemalé prostriedky," poznamenal.
Samospráva si uvedomuje, že odpájaniu zabráni, len ak bude teplo pre obyvateľov lacnejšie. Dosiahnuť to možno odstránením strát pri jeho rozvodoch. Lopata povedal, že straty dosahujú až osemnásť percent. Podľa Kostilníka by na rekonštrukciu tepelných rozvodov mesto potrebovalo tristo miliónov korún. "Treba porozmýšľať, kde ich vziať," uviedol. Koncepciu tepelnej energetiky v Humennom vypracuje komisia zložená z poslancov zastupiteľstva, pracovníkov magistrátu, zástupcov Humenskej energetickej spoločnosti i správcov bytových domov.
Sporným nariadením Humenného o zákaze odpájania sa v minulosti na podnet spotrebného družstva Jednota zaoberal Protimonopolný úrad. Ten rozhodol, že je protizákonné, ale verdikt nebol pre poslancov záväzný a tak nariadenie platí dodnes. Podobný problém majú aj v Snine. Ústavný súd vlani rozhodol, že dodatok k nariadeniu, ktoré zakazuje výstavbu domových kotolní je v rozpore s ústavou. Dodatok stratil platnosť, poslanci však následne schválili nový územný plán, ktorý počíta len s centrálnym vykurovaním.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín