obchodníkom. Voči zohratým partiám nemá obeť šancu - jeden kradne, kontraband ihneď preberie ďalší, tretí odstráni dôkaz v podobe peňaženky či dokladov. Keďže gangy operujú vo vnútri obchodov, nepomáha ani kamerový systém. „Monitoruje len pešiu zónu, naše kompetencie pri vchode do budovy končia," konštatuje náčelník michalovskej mestskej polície Bartolomej Kudroč.
Na šikovnosť a vynaliezavosť zlodejov koncom septembra doplatila aj Adriana Mašková z Pozdišoviec, ktorá nakupovala v čínskom obchode na 1. poschodí Šíravanu. „Dodnes to nechápem, vždy si dávam obrovský pozor, preto som si dala peňaženku do vrecka a celý čas som ju držala rukou. Ktovie, možno práve tým som bola nápadná. Len na chvíľu som sa zohla ku papučiam a pozerala na číslo. Keď som ruku vrátila do vrecka, peňaženka tam už nebola," hovorí zúfalá žena. V peňaženke totiž mala v tom čase až 11-tisíc korún: „Boli pripravené na nájomné, inak takú sumu nenosím."
Pani Adriana ihneď spustila poplach a bežala pred budovu, kde sa v tej chvíli nachádzali policajti z Obvodného oddelenia. „Konali promptne, ihneď ma zobrali do auta. Staršia pani nás navigovala smerom k hotelu Družba. Keď sme sa vrátili, ona tam už nebola, pravdepodobne nás mala zmiasť," myslí si okradnutá Adriana. Až na vlastnej skúsenosti a po preverovaní zistila, že Šíravan je pre zlodejov rajom.
„Áno, od marca, kedy sme otvorili, sme tu už niekoľkokrát mali políciu kvôli zákazníkom, ktorých okradli. Žiaľ, my máme na predajni dosť práce so sledovaním zákazníkov, aby nám neukradli náš tovar a nestíhame strážiť ešte aj ich," hovorí vedúca čínskeho obchodu Jana Eliášová. Predavačka Erika z inej predajne v Šíravane dopĺňa: „U nás sa to ešte nestalo, ale vieme o tom. Pulty sme usporiadali tak, aby bolo všade dobre vidieť."
Okrádanie zákazníkov nie je žiadnou novinkou ani v obchodnom dome DODO. „Stane sa to v priemere raz-dvakrát mesačne, najčastejšie pri pokladniach alebo pri košíkoch. Ale vyšetrovanie ide mimo nás," vysvetľuje vedúca predajne potravín Jednota. Viaceré predavačky sa zhodli, že ľudia sú stále nepozorní: „Niektorí si nevšimnú, ani keď sa im zlodej hrabe priamo v kabelke." Až v 90 percentách prípadov sú obeťami ženy. Najčastejšie prídu o peňaženky, doklady a bankomatové karty. Polícia sa už stretla aj s obeťami, ktoré mali pin kódy hneď vedľa kariet.
Pani Adriana si myslí, že zlodejov by sa mohlo podariť dolapiť pomocou kamerového systému, ktorý v centre funguje už dva roky.
„V pešej zóne je osem kamier, záznamy z nich neraz poslúžili pri objasnení. Archivujeme ich 48 hodín, ak majú slúžiť ako dôkaz, tak dlhšie. Žiaľ, tento prípad sa stal vo vnútri predajne, tam naša kompetencia nesiaha. Keby ich aj identifikovala na obrazovke, neexistuje dôkaz, že kradli práve oni," povedal náčelník michalovskej mestskej polície Bartolomej Kudroč. Podľa jeho názoru by sa o bezpečnosť zákazníkov mali postarať aj samotní obchodníci: „Ide o väčšie centrá, kde by mala svoje opodstatnenie súkromná bezpečnostná služba."
Kudroč priznáva, že nie je v silách polície úplne eliminovať zlodejské bandy: „Kedysi tu operovali gangy zo Štúrovej ulice, postupne skončili vo väzení, ale ako vidno, vychovali si nasledovníkov. Najlepšia prevencia je dávať si pozor."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín