riaditeľa úradu Tichomíra Pallaia potvrdila hĺbková kontrola Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ktorá od 29. septembra prebieha na úrade. Podľa informácií generálneho riaditeľa ÚPSVaR Rudolfa Sokola predbežný výsledok kontroly dokazuje, že úradníci sa obohatili o milióny. "Kontrola zatiaľ dokázala zneužitie vo výške 1,5 milióna korún," potvrdil pre KORZÁR vedúci Odboru kontroly ÚPSVaR Peter Horňák.
Horňák vysvetlil, že ako prvá bola podozrivá faktúra na 92-tisíc korún, ktorú mal michalovský úrad práce uhradiť v roku 2005 na účet žiadateľa o samozamestnanie: "Zmluva, ktorá bola na faktúru viazaná, pochádzala ešte z roku 2003, kedy o príspevkoch na samozamestnanie rozhodovala Správna rada úradu práce. Pri kontrole jej uznesenia sme si overili, že tomuto žiadateľovi príspevok uznaný nebol. Napriek tomu mu bola v roku 2004 poukázaná suma 92-tisíc korún a teraz mal dostať na základe spomínanej faktúry ďalších 92-tisíc." Práve podivná zmluva zvýšila podozrenia riaditeľa michalovského úradu práce Ing. Tichomíra Pallaia: "Pri kontrole faktúr, ktoré vychádzali z paragrafov, ktoré už dnes neplatia, som si dal predložiť dohody, na základe ktorých mali byť vyplatené a zistil som, že dohoda bola sfalšovaná a tak isto aj môj podpis na likvidačnom liste."
Prvé podozrenia sa potvrdili v pondelok 26.septembra, riaditeľ ihneď kontaktoval Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré do Michaloviec poslalo hĺbkovú kontrolu. "Tá zistila, že dvaja pracovníci z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenia aktívnej politiky trhu práce a oddelenia sprostredkovateľských služieb naozaj falšovali doklady o refundáciách cestovných a správnych nákladov a posielali si ich na svoje účty," vysvetľuje Ing. Pallai. Dopĺňa, že paragraf 86 zákona 387/1996 Z.z., ktorého sa zneužitie týka, od 1.januára 2004 už neplatí: "Umožňoval dlhodobo nezamestnaným, ktorí si našli prácu v mieste, vzdialenom viac ako 30 kilometrov od miesta bydliska, uhrádzať náklady na cestovné až do výšky 18 000 korún mesačne. Dohoda sa podpisovala na jeden rok, neskôr už len na pol roka, ale žiadateľ si mohol svoje nároky uplatniť až do troch rokov, čiže až do roku 2006- my tieto staré záväzky, pokiaľ sú oprávnené, musíme uhradiť. "
Peter Horňák dodáva, že dvoch úradníkov kontrola odhalila rýchlo: "Napriek rôznym menám na zmluvách sa opakovali tie isté účty, na ktoré sa mali refundácie cestovného poukázať. Týmto spôsobom a v spolupráci s políciou, sme pospájali účty s menami zamestnancov. Ide o jednu ženu a jedného muža, ktorí na úrade pracovali viac ako 15 rokov." Pallai dopĺňa, že zamestnanci boli "ihneď postavení mimo činnú štátnu službu a malo voči nim začať disciplinárne konanie, ale napokon dali sami výpoveď." V tomto kontexte podal trestné oznámenie na podozrenie zo zneužitia verejných prostriedkov, určených na aktívnu politiku trhu práce. Krajská hovorkyňa Jana Demjanovičová povedala, že "trestné oznámenie podané bolo, ale policajný vyšetrovateľ doposiaľ nezačal trestné stíhanie v žiadnej veci - požiadal o doplnenie skutočností, ktoré by odôvodňovali jeho začatie."
Pallai hovorí, že ide o dvoch zamestnancov, vedúci odboru kontroly Peter Horňák si myslí, že "niekto s nimi musel spolupracovať na ekonomickom odbore, cez ktorý doklady museli prejsť. Tento človek ešte nie je zatiaľ identifikovaný." Horňák nevylúčil, že zoznam podozrivých sa môže zväčšiť. Potvrdil, že hĺbková kontrola je zameraná špeciálne na spomínaný druh agendy, ktorú kontroluje až od roku 2002: "Zatiaľ sme skontrolovali rok 2005 a dospeli k predbežnej sume 1,5 milióna korún, ale pravdepodobne to bude oveľa viac. Kontrolu ukončíme do jedného mesiaca." Podľa slov Tichomíra Pallaia ročne na úrade na úrade práce podpísali asi 800 dohôd, týkajúcich sa spomínaného paragrafu.
Už štvrtý prípad
Michalovský prípad je už štvrtým, počas ktorého kontroly odhalili zneužívanie verejných financií. Hovorkyňa ÚPSVaR Katarína Belická informovala, že k prvým došlo v Žarnovici a Sládkovičove, kde ešte stále prebieha šetrenie a v Poltári v okrese Lučenec, kde sa už prípad zamestnanca, ktorý zneužíval štátne sociálne dávky, rieši súdnou cestou. Generálny riaditeľ ÚPSVaR včera potvrdil, že michalovský prípad zneužitia verejných financií je prvým, "kde sa zistilo, že sa falšujú doklady v rámci mechanizmov aktívnej politiky trhu práce, doteraz sa to dialo na sociálnych oddeleniach." Katarína Belická pripomenula, že pre občanov, ktorí majú podozrenie zo zneužívania sociálneho systému, je k dispozícii bezplatná linka 0800 191 222. (lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín