vysvetľuje Andrea Husková, ktorá sa včera ako dobrovoľníčka Ligy proti rakovine zapojila do kampane Deň jabĺk.
Vedúci poradenského centra na michalovskom RÚVZ Pavol Herman dodáva, že 14. október je tradične vyvrcholením Európskeho týždňa boja proti rakovine, Deň jabĺk sa v Michalovciach organizuje už tretí rok: "Leitmotívom tohtoročného bol upozorniť ľudí na dosah nesprávnej výživy na ľudský organizmus a možnosť vzniku nádorových ochorení. V tomto kontexte dobrovoľníčky z Gymnázia Pavla Horova rozdávali jablká a informačné letáky."
Herman s úsmevom dodáva, že študentky už vlani dosiahli rekord, keď počas dňa rozdali 220 kilogramov jabĺk, tento rok ich bolo nachystaných o niečo menej - 150 kilo: "Neveril som vlastným očiam - po dvoch hodinách boli ich košíky prázdne."
Dobrovoľníčky pritom dostávali aj rôzne zaujímavé návrhy: "Nie každý si zobral, niektorí nám povedali, že najväčšou rakovinou Slovenska sú politici, vraj ich máme poslať im. Celkovo sa však o túto tému živo zaujímali a pýtali sa," dodáva Mária Pirnagová.
Jablko si zobrala aj Zdena Šestáková: "Nielen zdravá výživa ale aj prestať fajčiť. U nás v rodine nikto nefajčí, prestali s tým pred 10 rokmi. Kvitujem takéto akcie, nútia ľudí zamyslieť sa."
Pavol Herman pripomína, že zhubné nádory sú medzi piatimi najčastejšími príčinami smrti stále na druhom mieste, "predbehli" ich len kardiovaskuliárne ochorenia. "Špecifikom Slovenska je, že oba druhy ochorení ohrozujú už pomerne mladú časť populácie. Nebyť Maďarska, v Európe by mali naši muži prvenstvo v onkologickej úmrtnosti, v porovnaní s Gréckom, Anglickom či Švajčiarskom je u nás takmer dvojnásobná," dodáva.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín