vykurovania. Mnohé domácnosti začínajú namiesto plynových kotlov zavádzať vykurovanie drevom. Podľa hasičov hrozí v tomto období zvýšené nebezpečenstvo požiarov, pretože niektoré domácností nepoužívajú bezpečné certifikované zariadenia. Starostovia obcí pripúšťajú, že ľudia vykurujú aj v podomácky prispôsobených zariadeniach, ale podľa ich slov nemajú na výber. Mnohí sú nezamestnaní a štyritisícové mesačné faktúry za plyn si nemôžu dovoliť. Dokonca ani nové kotly na drevo.
Začiatok vykurovacej sezóny je podľa hasičov tradične spojený so zvýšeným výskytom požiarov od vykurovacích telies a komínov. Vlani v súvislosti s vykurovaním likvidovali hasiči v Michalovskom okrese sedem požiarov. "Najčastejšími príčinami požiarov súvisiacich s vykurovaním je zlý stav vykurovacích telies a komínov. Ide predovšetkým o netesnosti dymovej cesty a komínových dvierok. Niektorí zase ukladajú horľavé látky v nebezpečnej blízkosti vykurovacích telies alebo zanedbávajú dohľad nad prevádzkou zdrojov tepla," vysvetlil Dušan Guľaš z Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach. Podľa neho mnohé domácnosti zanedbávajú aj pravidelnú kontrolu a čistenie komínových telies.
Kvôli neustálemu zvyšovaniu cien zemného plynu sa v poslednom období rozšírilo používanie kozubov a ústredného vykurovania na tuhé palivo. "Napájanie spotrebičov s rôznym druhom paliva na ten istý komínový prieduch predpisy o ochrane pred požiarmi nepovoľujú. Obdobne aj na zavedenie kozubov a na vykurovacie telesá platia prísne požiarno-bezpečnostné technické pravidlá. Na vykurovanie sa smú používať len certifikované zariadenia, ktoré prešli skúškami," tvrdí Guľaš. Vykurovanie svojpomocne vyrobeným, alebo iným provizórnym zdrojom tepla môže podľa hasičov spôsobiť požiar, únik dymu a splodín horenia, ktoré môžu spôsobiť udusenie, alebo otravu osôb. Pri zistení porušenia protipožiarnej bezpečnosti môžu hasiči uložiť právnickej osobe pokutu do výšky 250- tisíc korún a obec môže občanovi za tie isté porušenia nadeliť až 3-tisícovú pokutu.
Na vykurovanie drevom prechádzajú viaceré domácnosti v obciach Zemplína. Podomácky "vyrobené" vykurovanie berú ako nevyhnutnosť. "U nás prešla na vykurovanie drevom takmer polovica obce. Sú aj takí, ktorí používajú podomácky vyrobené krby, alebo krbové vložky. Plyn išiel závratne hore a ľudia si tento spôsob vykurovania už nemôžu dovoliť. Mnohí sú navyše nezamestnaní," konštatoval starosta Pichní Michal Šesták. Podobná situácia je vo viacerých obciach Zemplína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín