Poslanec Ján Várady predčasom upozornil, že počet požiarov týchto nádob pribúda a mesto by malo proti nežiaducim "nočným separátorom" zakročiť. Jedným z riešení je podľa neho nahradiť plastové kontajnery plechovými. Tie by miestni kontajneroví pyromani nemali šancu zapáliť. Podľa riaditeľa Technických a záhradníckych služieb (TaZS) v Michalovciach Juraja Baltésza ich zakúpenie a výmena v najbližších mesiacoch nepripadá do úvahy.
V rámci rozvoja separovaného zberu zakúpili technické služby tristo kusov 1 100-litrových plastových nádob. Tie sú určené na zber papiera, plastov, skla, tetrapakov a kovových obalov. Nádoby sú proti vniknutiu zabezpečené zámkami. To je podľa poslanca príčinou, prečo dochádza k úmyselnému zapáleniu týchto kontajnerov. "Nočným separátorom vyhovuje viac sa hrabať v starých plechových nádobách," uviedol v interpeláciách poslanec Ján Várady.
Podľa Baltésza na nákup nových kontajnerov technické už nemajú finančné zdroje. "V meste dochádza k pravidelnému poškodzovaniu zámkov a navyše za prvý polrok 2005 bolo úmyselne zapálených 11 kontajnerov," konštatoval. Cena jedného plastového kontajnera sa pritom pohybuje na hranici desaťtisíc korún. Navyše výmena nových kontajnerov za zastarané plastové by bola krokom späť. "Tieto nádoby sa používajú v rámci Európskej únie a teraz sa zavádzajú do miest po celom Slovensku," odpovedal poslancom Baltész.
Podľa vyšetrovateľa príčin požiarov Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach Mariána Kováča je hasenie plastových nádob síce jednoduché, ale nebezpečné. "Tieto kontajnery sú ľahko horľavé a k ich zhoreniu dôjde prakticky v priebehu niekoľkých sekúnd. Navyše sú umiestnené v blízkosti parkovísk a môže dôjsť k poškodeniu áut," vysvetlil.
Niektorí Michalovčania sú presvedčení, že za požiarmi kontajnerov nemusia vždy stáť len ich vyberači, ale aj obyčajní vandali.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín