Ochranári zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vybudovali v Michalovciach novú záchrannú chovnú stanicu s názvom Ciconia. Špecializované zariadenie je určené na krátkodobé prechovávanie poranených, prípadne z nezákonných chovov odobratých chránených druhov živočíchov. V novom zvieracom domove nájdu útočisko najmä vtáky, dravce, hlodavce, ale aj opustené či zatúlané mláďatá. Stanica podľa ochranárov nie je určená pre túlavých psov či mačky. Na „azyl" v novom domove majú nárok len zákonom chránené zvieratá.
Názov Ciconia pochádza z latinčiny a v preklade znamená Bocian. „Rozhodli sme sa pre tento názov, lebo práve bocian je v tomto regióne najčastejšie zraneným vtákom, potom sú to myšiaky a sovy. Evidujeme aj niekoľko prípadov orla kráľovského," povedala ochranárka zo správy CHKO Vihorlat Zuzana Argalášová.
Najbližšie podobné zariadenie - stanica SALCO (sokol) je v Humennom a ďalšie v Rozhanovciach neďaleko Košíc. Až doteraz nosili Michalovčania zranené zvieratá výlučne do nich. Podľa ochranárky medzi najvážnejšie príčiny zranení u hospitalizovaných zvierat patria kolízie na elektrických vedeniach, poranenia pytliakmi, nárazy do automobilov a rôzne otravy. „Mimoriadne zraniteľné sú mláďatá, ktoré po vyletení častokrát hynú od hladu a vysilenia," dodáva.
Ochranári evidujú aj prípady, kedy sa na ulici ocitli zákonom chránené druhy, o ktoré sa predtým pokúšali starať neúspešní amatérski chovatelia. Argalášová dodáva, že v chovnej stanici nájdu zvieratá domov najdlhšie na tri mesiace. Po uplynutí tohto času s prihliadnutím na zdravotný stav a fyzickú kondíciu ich vypustia do voľnej prírody. „Tie, ktoré sa zo svojich rán ešte nevystrábia, premiestnime do zariadení určených na ich ďalší chov, terapiu a rehabilitáciu - napríklad do Rozhanoviec, kde je širšia starostlivosť," vysvetlila.
V stanici sú dve voliéry a jedna karanténna miestnosť. O zvieratá sa stará špeciálny ošetrovateľ a veterinárny lekár Gabriel Dudáš. Zemplínčania môžu doniesť chorého, poraneného alebo poškodeného chráneného živočícha, ktorého našli kdekoľvek v prírode. Nález môžu oznámiť priamo v Ciconii na Kapušianskej ulici v Michalovciach alebo na Obvodnom úrade životného prostredia v Michalovciach a v Sobranciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín