skoro ráno ležať bez známok života vo vodomernej šachte len pár metrov od rodinného domu v strede obce.
Ako pre KORZÁR uviedol starosta obce Vladimír Bučko, ktorý býva v susednom dome, rodina nebohého Emila Chovaníka mala odpojenú vodu kvôli poruche na prívodnom ventile: „Asi si chcel ísť zapnúť vodu, aby sa mohol vykúpať. To, čo sa potom stalo, nie je jasné. Jeho manželka volala až v noci, že ho našla. Privolaný lekár michalovskej záchranky už mohol len skonštatovať smrť. Telo nebohého vytiahli hasiči."
Jeho slová potvrdila krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová: „Vo štvrtok ráno o druhej oznámila Helena Ch. z obce Kusín, že v šachte na dvore rodinného domu našla spadnutého svojho manžela. Telo 48-ročného Emila Ch. bolo zakliesnené s hlavou ponorenou pod vodou, pričom muž nejavil známky života. Privolaný lekár rýchlej záchrannej služby konštatoval smrť utopením. Pri ohliadke tela nebohého neboli nájdené žiadne známky vonkajšieho násilia. Na zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená súdno-lekárska pitva. Polícia prípad realizuje ako podozrenie z trestného činu ublíženia na zdraví."
Podľa starostu išlo o sociálne slabú rodinu, obaja manželia už dlhšiu dobu nepracovali. Emil si pred časom privyrábal pri verejnoprospešných prácach. „V poslednom čase bol dlhodobo na PN, mal totiž epilepsiu a problémy si sluchom. Začal si vybavovať invalidný dôchodok," hovorí V. Bučko.
Chovaníkovci ho poprosili o pomoc asi pred 3 týždňami, keď sa im pokazil prívodný ventil na vodu: „Ja som nahlásil poruchu do michalovského závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), tam mi však oznámili, že bude treba zaplatiť zálohu 500 korún. Chovaníkovci navrhli, že si zoženú vodára, obec im kúpila potrebný materiál." Starosta dodáva, že naposledy sa k problému vrátil tento pondelok: „Vodár, ktorého si objednali, vraj nechcel ísť 'do kapusty' VVS, preto som volal na ich dispečing, aby to prišli urobiť. Sľúbili, že prídu."
Z tragédie sa nevie spamätať ani ďalšia susedka Verona Sorokáčová. „Chudáci, chodili každý deň po vodu o tri domy ďalej. Opravári chceli zálohu a oni na to nemali. Peniaze im nedochádzali, obaja boli nezamestnaní. Syn aj dcéra sú na robotách v Čechách, dievča odišlo len pred mesiacom. Nedostávalo ani podporu, lebo nemalo ešte 25 rokov. V stredu večer volalo, že má dobrú prácu a v noci sa to stalo," vysvetľuje so slzami v očiach dôchodkyňa. Dodáva, že Emil pochádzal z malej obce Záskalie na západnom Slovensku: „Vlani tam bol na pohreb svojmu bratovi, ktorý zahynul pri dopravnej nehode a teraz toto. Je to hrôza, bol to veľmi dobrý človek." Práve jej syn pomáhal vytiahnuť pána Chovaníka zo šachty: „Bol tam taký zakliesnený, že na prvý pohľad ani nebolo vidno, že je tam človek. Vyzeralo to ako stočený kus látky."
Potvrdil to aj Marián Kováč z michalovského HaZZ: „Bolo dosť ťažké ho vytiahnuť, bol tam doslovne zakliesnený. Ako sa to stalo, si možno len domýšľať. Tá šachta totiž nie je hlboká, len asi 1,2 metra."
Podľa Vladimíra Bučka nebohého Emila videli naposledy okolo piatej podvečer. To, kedy a ako došlo k tragédii, ukáže až súdna pitva, ktorá určí aj presnú príčinu smrti. „Manželka si myslela, že pozerá televízor, večer dávali futbalový zápas. To, že ho niet, si uvedomila až po polnoci, začala ho hľadať a našla ho v šachte," dodáva.
Podarilo sa nám zastihnúť aj Helenu Chovaníkovú, ktorá sa práve vracala z cintorína, kde bola so sestrou. Podľa jej názoru za všetko môžu vodári, ktorí neprišli vodu opraviť včas: „Dajte mi pokoj, čo mám teraz robiť? Vodári chceli peniaze a ja som ich nemala. Ani neviem, ako ho pochovám," dokončila vetu v slzách.
Nahlásenie opravy potvrdil aj riaditeľ michalovského závodu VVS Oliver Petrík, ale podľa neho nie je obviňovanie vodárov na mieste: „Mrzí nás, čo sa stalo, ale VVS patrí len vodomer, samotná šachta je majetkom odberateľa, ktorý je povinný si ju zriadiť a udržiavať na vlastné náklady. Táto nemala správne parametre. Keby áno, možno by sa to nestalo."
Dodal, že v tomto kontexte mohla VVS opravu vykonať podobne ako iný subjekt, ktorý má potrebnú licenciu: „Podľa zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách je odberateľ povinný takýto druh závady odstrániť na vlastné náklady. VVS asistuje len pri odpájaní vodomeru."
Podľa Olivera Petríka by nebola celá oprava stála viac ako 500 korún...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín