niekoľko rokov si "svorne" žijú s desiatkami netopierov. Spočiatku sa s neohlásenými lietajúcimi nájomníkmi chceli vysporiadať, pravidelne im totiž robili nájazdy nielen do balkónov, ale aj obývacích izieb či spální. Bol to však márny boj - po rokoch si na dotieravých "pavlovských batmanov" zvykli a už sa ich vôbec nesnažia vyhnať. Občas im ešte robí starosť ich nočné kvílenie a trus pred domom. To však už netopierích susedov nerozhádže.
Problémy s netopiermi začali približne pred dvanástimi rokmi, keď si obyvatelia bytoviek zaviedli kúrenie na plyn. Pod niekoľkými komínmi, ktoré nestihli včas zamurovať, sa v štrbinách usadili netopiere. Odvtedy sa s nimi začali deliť o celú bytovku. Za tucet rokov majú s nimi stále nové zážitky. "Cez leto mi jeden vletel do spálne. Manželka sa veľmi naľakala. Po nočnej naháňačke sa mi ho napokon podarilo dostať von," opísal nevšedný nočný zážitok Vladimír Belán. Priznal, že netopiere im občas strpčujú život - najmä na balkónoch, kam neraz zablúdia. Ženy sú preto pri vešaní bielizne viac opatrné. Do boja s nechcenými susedmi sa pustil aj obyvateľ bytovky, ktorý cez deň zamuroval jeden zo štyroch netopierích otvorov. "Veľmi mu to nepomohlo, pretože v noci tak začali kvíliť, že sa nedalo vôbec spať. Zamurovanú dieru musel opäť otvoriť," povedala susedka Eva Zuščinová.
Po rokoch spolunažívania s netopiermi si na nich zvykli už nielen ženy, ale aj deti. Dnes sa ich tu už nikto nebojí. "Len keby toľko nešpinili," dodáva pani Anna Ivanková, ktorá má balkón blízko netopierieho brlohu. Sem tam ešte musia pozametať ich trus pred vchodom, ale ináč už s nimi starosti nemajú. Väčšina nájomníkov sa zhoduje, že to nie je až také katastrofálne a na nechcených nájomníkov si už celkom v pohode zvykli.
Vedeli ste, že...
Netopiere (Chiroptera) sú jediné cicavce, ktoré vedia lietať. Krídla tvorí tenká kožovitá blana, ktorá je napätá medzi predĺženými prstami predných končatín a vzadu sa upína na nohy a chvost. Okrem studených polárnych oblastí sú rozšírené po celom svete, najhojnejšie sú v trópoch. Netopiere majú rýchlu látkovú výmenu, preto musia denne zožrať veľké množstvá hmyzu. Niektoré druhy sa živia aj krvou veľkých cicavcov, napr. hovädzieho dobytka tak, že ostrými rezákmi prehryzú v koži malú ranku a potom hrubým jazykom a zvláštnym žliabkom na spodnom pysku cicajú vytekajúcu krv. Slováci sa, ich obávať nemusia - žijú v Severnej a južnej Amerike. Netopiere ako súmračné zvieratá sa pri love orientujú pomocou echolokácie. Cez deň spia zavesené dolu hlavou v najrôznejších úkrytoch, jaskyniach, banských šachtách alebo na povalách či v dutinách stromov. Hneď po hlodavcoch sú najpočetnejším radom - zahŕňa asi 1000 druhov. V strednej Európe žije 20 druhov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín