Lesné - Do pomoci desiatkam obyvateľom Lesného, ktorí pri ničivom požiari prišli o všetko, sa zainteresovali aj mimovládne organizácie a Červený
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kríž. Starostka obce Mária Šalapová (na snímke) hovorí, že ponuky prichádzajú z celého Slovenska. O prípad sa zaujíma aj Úrad splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej. Iróniou je, že štátna správa má v tomto prípade zviazané ruky, nejde totiž o mimoriadnu situáciu ako napríklad povodne.
K požiaru v rómskej osade na kraji obce došlo v piatok popoludní, asi 60 obyvateľov provizórnych obydlí pri ňom prišlo o majetok, šatstvo a zásoby stravy. Starostka obce zvolala mimoriadne zastupiteľstvo, na ktorom poslanci schválili presťahovanie vyhorelcov do náhradného domu, ktorý patrí obci. Zabezpečila aj stravu, Rómovia si napriek tomu myslia, že pre nich urobila málo. "Priniesli nám maslo, chlieb a mlieko pre deti. Ale čo je to pre toľkých?" hovorí nepísaná "rómska starostka" Verona Goroľová. Dodáva, že obec im dala dočasné bývanie len na dva týždne: "A čo potom, kam máme ísť? Niektorí poslanci dokonca povedali, že sme mali zhorieť my a nie domy."
Mária Šalapová popiera, že by sa niekto vyjadril v podobnom duchu: "Opak je pravdou, od piatku robíme, čo môžeme." Podľa údajov z matriky v tejto lokalite žije 52 ľudí, z toho 32 detí: "Reálne ich je oveľa viac." Starostka dodáva, že oslovila armádu, či by nemohla zabezpečiť provizórne lôžka: "Boli by ochotní, ale musia na to dostať povolenie od Obvodného úradu." Prednosta ObÚ Július Stanko pre KORZÁR uviedol, že by tým porušili zákon č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane obyvateľstva: "Zložky CO, krízový štáb atď. začínajú pracovať po vyhlásení mimoriadnej situácie, ktorá vzniká na základe mimoriadnej udalosti. Žiaľ, požiar v Lesnom nespĺňa podmienky jej vyhlásenia a preto ObÚ nemôže v tomto smere konať." Kompetenciu postarať sa o svojich občanov majú podľa neho samosprávy. Jeho slová potvrdil vedúci oddelenia krízového riadenia Úradu civilnej ochrany Ladislav Sakaloš: "Posúdenie stavu je v kompetencii Obvodného úradu, ten vyhlasuje mimoriadnu situáciu a komunikuje s Krajským úradom, ktorý vyčlení prostriedky- o ich refundáciu požiada vládu. Pokiaľ prednosta neposúdil stav ako mimoriadny, musí to riešiť samospráva."
Starostka potvrdila, že kým obec nenájde riešenie, vyhorelci zostanú v dome, kde ich presťahovali po požiari. Priznáva, že zhorené obydlia sú životu nebezpečné. "Je to potrebné celé zbúrať a vybudovať nové. Najrýchlejším riešením budú unimobunky. Dnes tu boli pracovníci z Úradu splnomocnenkyne vlády, žiadosť o poskytnutie financií na nákup 5 unimobuniek máme pripraviť čo najskôr, odpoveď bude známa do týždňa. Náklady budú asi 1 milión korún," povedala včera popoludní pre KORZÁR. Dodala, že prichádzajú aj ponuky humanitárnej pomoci z celého Slovenska: "Volajú ľudia z Trenčína, Zvolena atď. Potravinové balíčky sa ponúkla zabezpečiť michalovská pobočka SČK. Pomôcť chcú aj charitatívne či mimovládne organizácie." Starostku mrzí, že Rómovia si pomoc nevážia: "Prednedávnom v obci vyhorela jedna rodina a musela si pomôcť sama - nikoho to nezaujímalo."