Staré, pri ktorej celkom zbytočne vyhasli tri mladé životy. Štyria mladíci cestovali na akciu na Zemplínsku šíravu, v zákrute dostali šmyk, narazili do stromu a auto začalo horieť. Vyprostiť sa ich snažil jediný človek, ktorý však nemal pri sebe hasiaci prístroj. „Keď sme prišli, bolo už neskoro, zachránil sa jediný člen posádky. Zvyšní traja zhoreli v aute," spomína Marián Kováč z michalovského HaZZ.
Pár týždňov po tragédii sme do redakcie dostali lista od otca Michala Kolesára, ktorý auto viedol. „Najhoršiu správu v živote som dostal, keď mi policajti oznámili, že môj milovaný syn zahynul. Ešte horšie bolo, keď som sa dozvedel, že podľa pitevnej správy nemal on ani jeho priatelia vážnejšie vnútorné ani vonkajšie zranenia - žili," píše zúfalý otec. Od nehody až po čas, kedy sa auto vznietilo, prešlo pár minút, počas ktorých sa im snažil pomôcť jediný človek - pán Baran, ktorý začal vyprosťovať jedného z nich: „V tom čase okolo neho prešli štyri autá, ale nikto nezastal. Niektorí znížili rýchlosť, akoby sa chceli pokochať utrpením, iní ani toľko. Keby sa zachovali ako ľudia, 29. septembra som mohol oslavovať meniny svojho syna. Pritom stačilo tak málo. Neboli ochotní venovať pár minút na záchranu života a tým odsúdili môjho syna na strašnú smrť. Spolu s kamarátmi zhorel zaživa." Ako je známe, obete mali od 21 do 23 rokov.
Podľa šéfa záchrannej služby RESCUE TEAM SLOVAKIA Saumela Hruškoviča je tento prípad mementom: „Žiaľ, nie je ojedinelý. Zo 100 vodičov iba 10 zastaví a len jediný vie poskytnúť prvú pomoc, aj to nie adekvátnu." Podľa jeho názoru spoločnosť ako celok neprikladá tejto problematike dostatočnú pozornosť. Ako príklad uvádza štatistiky z roku 2000, kedy na našich cestách prišlo o život 628 ľudí: „Z toho 376 ľudí mohlo prežiť, ak by im bola včas poskytnutá správna prvá pomoc. Až 60% úmrtí bolo teda zbytočných."
Hruškovič priznáva, že Integrovaný záchranný systém, koordinujúci lekárov - záchranárov, hasičov a políciu, k obeti dorazí do 15 minút, ale niekedy už býva neskoro: „Dôležité sú prvé minúty, kedy je potrebné poskytnúť prvú pomoc. Žiaľ, je minimum vodičov, ktorí to vedia. V autoškolách sa tomu venuje minimum priestoru."
Ako sme si preverili, výučba základov poskytovania prvej pomoci úplne vypadla zo zákona č. 93/2005 o autoškolách, ktorý začal platiť od 1. júla. „Kedysi sme sa jej venovali počas teoretickej prípravy a v záverečných skúškach sa tieto otázky vyskytovali v testoch, ale od 1. júla to už tak nie je," potvrdzuje šéf michalovskej autoškoly ŽENČÁK Václav Ženčák a dodáva: „Nepovažujem to za správne. Odteraz preškoľovanie ľudí z prvej pomoci už rieši len zákon č. 330/1996 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci."
Krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová hovorí, že v len Košickom kraji došlo od začiatku roka do konca septembra k 5 481 nehodám, pri ktorých zomrelo 67 ľudí, 203 sa zranilo ťažko a 908 ľahko. Potvrdila, že polícia sa stretáva s prípadmi, že aktéri nehody a vodiči prechádzajúcich vozidiel nezastavia a neposkytnú prvú pomoc. Upozorňuje, že ide o trestný čin, ktorý rieši Trestný zákon: „V priebehu roka došlo k 6 takýmto prípadom, keď účastník dopravnej nehody neposkytol prvú pomoc a z miesta ušiel. V 391 prípadoch sa jednalo o priestupok, keď účastník dopravnej nehody nezotrval na mieste a ušiel."
Aj ona potvrdila, že poskytovanie prvej pomoci sa už v autoškolách nevyučuje: „Zákon č. 93/2005 Z.z. o autoškolách zrušil vyhlášku Ministerstva dopravy č. 95/1997, pojednávajúcu o výučbe zdravotníckej prípravy v autoškolách. V súčasnosti táto problematika nie je legislatívne doriešená."
Hruškovič si myslí, že šancou zmeniť nelichotivé fakty a štatistiky je orientácia na mladú generáciu. RESCUE TEAM pripravil projekt Mladý záchranár, venovaný tejto problemtike: „Informácie rozosielame v týchto dňoch na všetky školy na Slovensku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín