Podujatie v tejto podobe zorganizovali prvýkrát, na jeho prípravách spolupracovalo aj Zemplínske osvetové stredisko.
„Na Slovensku žijem už dlhé roky, hoci som Čech. Citlivo som vnímal aj rozdelenie Českej a Slovenskej republiky v roku 1993. Mrzí ma, že kým v Čechách je 28. október štátnym sviatkom, na Slovensku je to len pamätný deň," hovorí Otakar Krásenský, ktorý je v Michalovciach známy nielen ako bývalý hygienik, ale aj ako milovník hudby, spoluorganizátor swingových večerov v „zoske" a spisovateľ.
Dodáva, že dôsledkom nízkej informovanosti o tomto dátume dnes už mladí ľudia ani nevedia, s čím je spojený. Pamätáte si, že kedysi ho spájali tri letopočty, končiace osmičkou? Išlo o roky 1918, 1948 a 1968. Kým druhé dva sú rokmi „znárodnenia" a „vzniku federácie", na ktoré sa po nežnej zabudlo, rok 1918 nestráca svoj význam. Spomenutý októbrový dátum je v ňom spojený rozdelením Rakúsko-uhorskej monarchie a vznikom prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov - prvej Československej republiky.
„Jednými z nadšencov za tento spoločný štát boli Slováci Andrej Hlinka, Milan Hodža a samozrejme M. R. Štefánik," vysvetľuje Krásenský. Prvým prezidentom sa vtedy stal T. G. Masaryk. „Mnohí zabudli, že jeho otec bol Slovák a že on sám o sebe hovoril - som spola Slovákom. Štefánik bol zase prvým ministrom obrany."
Podujatie, venované tomuto dátumu, začína dnes o štvrtej v galérii ZOS.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín