sa zaviazal, že kultúrnu pamiatku komplexne zrekonštruuje. „Som rád, že sa obec konečne zbavila bremena, ktoré ju zaťažovalo od roku 1990," hovorí starosta Peter Saboslai.
Novým majiteľom sa stala spoločnosť Dona, s. r. o Veľké Revištia, ktorá je vlastníkom najväčšej slovenskej rybničnej sústavy Senné - Iňačovce. Využitie kaštieľa má úzko nadviazať na podnikanie firmy v rybnom hospodárstve. Riaditeľ firmy Ladislav Vaľo povedal, že objekt by mal slúžiť pre slovenských i zahraničných rybárov. Plánuje v ňom zriadiť reštauráciu, priestory pre ubytovanie a presťahovať sem sídlo firmy. „Projekt ešte nie je jasný, musí sa zosúladiť s požiadavkami pamiatkového úradu," doplňuje Vaľo.
Za blokovú dvojpodlažnú budovu s obdĺžníkovým pôdorysom a trojposchodovou asymetricky situovanou vežou dostala obec milión korún. Starosta Peter Saboslai priznáva, že to bolo menej ako cena stanovená znaleckým posudkom, ale podľa neho „nešlo o biznis, ale o záchranu kaštieľa ako kultúrnej pamiatky". Náklady na jeho opravu boli totiž nad možnosti obecného rozpočtu, preto samospráva videla v predaji jediný spôsob, ako zabrániť úplnému rozpadu budovy. Saboslai tiež verí, že v kaštieli po jeho obnovení nájdu prácu ľudia z dediny.
Kupca obec hľadala od roku 1990, kedy historickú stavbu dostala od štátu. Starosta hovorí, že za ten čas bolo veľa záujemcov, vrátane spoločnosti VSŽ v čase vlády Rezešovcov. Nakoniec však všetky transakcie stroskotali kvôli veľkým nákladom na opravu.
Podľa Saboslaia je do objektu nutné investovať až stotisíc korún. Vaľo povedal, že sa preto budú snažiť získať prostriedky z eurofondov. Kaštieľ by mali opraviť do troch rokov. Rekonštrukcia nesmie zmeniť jeho vonkajší vzhľad.
Predaj firme Dona ako jedinému záujemcovi schválilo obecné zastupiteľstvo. Predtým bol ponúknutý štátu, ten však súhlasil s jeho odpredajom. Obecní poslanci zároveň rozhodli, že peniaze za kaštieľ obec minie na výstavbu šácht pre vodomery. „Ľudia v dedine tak za ne doplatia menej," povedal Saboslai.
Lovecký kaštieľ slúžil po svojom znárodnení na školské účely. Po výstavbe nových škôl v Sennom v ňom boli ubytovaní robotníci, ktorí pracovali na úpravách Východoslovenskej nížiny. Práve počas využívania kaštieľa štátnym podnikom Agrostav došlo k jeho najväčšej devastácii. V auguste 1978 prudká smršť zničila strechu a objekt čiastočne odkryla. Odvtedy chátral. V roku 1980 prikročila Pridružená výroba Choňkovce k oprave, ale okrem zrútenia zvyškov krytiny neurobila nič.
O dva roky neskôr bola hotová projektová dokumentácia na opravu, dokonca sa prikročilo k provizórnemu prekrytiu strechy plechom, ale kaštieľ naďalej pustol.
Až v roku 1993 sa na základe príspevku fondu Pro Slovakia a ministerstva výstavby prikročilo k prvej fáze záchranných prác, do stavby niekoľkokrát investovala aj obec. Vďaka tomu dostala novú škridľovú strechu, urobili sa klampiarske práce, aby do vnútra nezatekalo. Kaštieľ zo sedemnásteho storočia však potrebuje celkovú opravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín