domovov sa pravdepodobne vrátia až v jari. "O pomoc pri riešení ich bytovej otázky sme požiadali Úrad splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej," povedala nám včera starostka obce Mária Šalapová. Dodala, že vízia umiestniť Rómov do unimobuniek, sa napokon ukázala ako nevhodná: "Bolo by to veľmi drahé a je predpoklad, že by dlho nevydržali."
Obec sa s Úradom vlády sa dohodla na rekonštrukcii vyhorených domov, situáciou sa zaoberali aj obecní poslanci. Starostka povedala, že atmosféra v dome, kde Rómovia teraz žijú, je napätá a napätie rastie aj v dedine. "V dome je 16 dospelých a 27 detí, ľudia sa sťažujú na hluk, celú noc sa tam svieti. Rómovia tvrdia, že sa v noci boja. Len nevieme, kto to zaplatí." Vysvetlila, že obec plánuje vyhorené domce zbúrať a postaviť nanovo s betónovými základmi, ale z pôvodného materiálu, celý proces však zdržujú nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy k pozemkom, na ktorých domce stoja: "Je to asi 1 400 metrov štvorcových, ale vlastnia ich príbuzní vyhorených rodín, ktorí už väčšinou v obci nežijú. Pokiaľ chceme čokoľvek v tejto lokalite legálne vybudovať, musíme mať listy vlastníctva."
Starostka dodala, že presťahovanie vyhorelcov zatiaľ neprichádza do úvahy: "Do zimy by sme chceli stihnúť aspoň vybudovanie základov - len náklady na materiál odhadujeme na 100-tisíc korún. Na výkopových prácach sa budú musieť podieľať aj Rómovia." Samotné budovanie staronových domov príde na rad až v jari, potom bude možné aj presťahovanie. Samospráva zatiaľ nevie, ako investíciu prefinancuje: "Rómovia peniaze nemajú a obec tiež nie." V obci žije 470 obyvateľov, podľa údajov z matriky je Rómov 90, ale podľa starostky ich je oveľa viac.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín