Špeciálne vycvičený pes ich napokon našiel ukryté v krabici medzi školskými vakmi a taškami. Nešlo však o žiadnu raziu na dílerov drog - colníci predviedli približne stovke študentov názornú ukážku a praktiky, ktoré používajú na vyhľadávanie drog a v boji proti ich pašerákom. Medzi študentov zavítali v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám. Zaujímavé diskusné fórum a praktické ukážky pripravili spolu s colníkmi pracovníci Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach. Prednášky, besedy a rôzne sprievodné akcie podobného druhu prebiehali včera na viacerých školách v Zemplíne.
Otázka drogovej závislosti, ich distribúcia a pašovanie sú čoraz aktuálnejšie aj na Slovensku - počet drogovo závislých mladých ľudí z roka na rok rastie. Práve preto sa počas týchto dní snažia pracovníci mimovládnych organizácii, zdravotníci, polícia a školy poukázať na ich zákernosť a ničivú silu. Podľa Ivana Kamenského z Colného kriminálneho úradu v Bratislave sa na Slovensku rozmohli syntetické drogy, ktoré sa stali pre mladých ľudí drogou číslo jedna. "Sú vo forme tabletiek, ktoré díleri distribuujú na diskotékach kde sa najviac koncentrujú mladí ľudia. Mnohí ich skúsia, len aby sa mohli viac odviazať, alebo osmeliť do tanca," povedal. Nebezpečenstvo syntetických drog spočíva v tom, že sa rýchlo vyrábajú v nelegálnych laboratóriách a obsahujú množstvo škodlivých látok. "Pripravujú ich laici a nie žiadni odborníci či chemici. Obsahujú množstvo vedľajších látok a škodlivín, ktoré môžu vážne poškodiť organizmus a zdravie mladého človeka," vysvetlil Kamenský.
Študenti sa prostredníctvom videoprojekcie dozvedeli viac o heroíne, kokaíne, marihuane ale aj o zdravotných, psychických a fyzických problémoch, ktoré spôsobuje ich užívanie. Colníci im vysvetlili aj nelegálne praktiky, ktoré používa narkomafia a pašeráci a ako proti ním polícia bojuje. Študentov najviac zaujala ukážka policajného psa Atana, ktorý je expertom vo vyhľadávaní drog. "Dnes máme o drogách dosť informácií - nielen z týchto stretnutí, ale aj z televízie či novín. Myslím si, že niektorí zo spolužiakov už možno okúsili drogu, ale v mojom okruhu takých nepoznám," povedal Ľuboš Mráz z II. B. V tomto týždni pripravili sériu prednášok, besied a stretnutí aj pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Navštívili žiakov základných škôl vo Vinnom, Michalovciach, na Obchodnej akadémii a gymnáziách. "V priebehu budúceho týždňa odštartujeme pilotný projekt s názvom Maj odvahu povedať nie, kde tím odborníkov bude komunikovať so žiakmi a motivovať ich k odmietaniu drog formou asertívneho správania," povedal pracovník úradu Pavel Herman.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín