českej Mimoni. V čase kúpy bola spoločnosť Falcon Mimoň pred krachom a vážne jej hrozilo ukončenie výroby. Po troch mesiacoch od vstupu slovenského investora je jasné, že 130 rokov trvajúca výroba stoličiek a stolov na západe Čiech bude pokračovať.
Obchodno-výrobný riaditeľ Beky a.s. Dušan Brečka hovorí, že o prevzatí závodu začali uvažovať po otrasoch v jeho materskej firme Falcon Products v USA. Americký vlastník sa dostal pod nútenú správu a český dcérsky podnik tak prišiel prakticky o svojho jediného zákazníka, ktorému dodával 95 percent svojej výroby. Závod sa náhle ocitol bez zákazok. "Závislosť od amerického trhu ich takmer stiahla pod vodu," hovorí Brečka.
Sninská drevospracujúca firma predložila plán reštrukturalizácie, s ktorým súhlasil aj nútený správca amerického Falconu. Po schválení akvizície americkým súdom Beky získala pod kontrolu takmer deväťdesiat percent akcií českého závodu. Prevzala všetky jeho záväzky a zatiaľ doňho investovala okolo dvadsať miliónov korún, ktorými podržala výrobu. "Snažili sme sa sproduktívniť chod fabriky, došlo aj k výmene vedenia," povedal Brečka. Pristúpili tiež k rozšíreniu výrobného programu, investície smerovali do zavedenia nových modelov nábytku.
Nový majiteľ hľadal pre Falcon nové trhy v Európe, prioritou však podľa Brečku zostáva severoamerický trh. Obnoviť sa už podarilo asi päťdesiat percent exportu na tento kontinent. "V závode sú špecialisti na výrobu vybavenia pre reštauračné zariadenia v Amerike," poznamenáva Brečka.
Mimoňská továreň patrí v šesťtisícovom meste k najväčším zamestnávateľom. V polovici roka takmer úplne odstavila výrobu a hrozilo prepustenie 320 ľudí. Dnes funguje naplno, vedenie plánuje prijatie ďalších zamestnancov a zvýšenie objemu výroby.
Beky je partnerom mimoňského Falconu už od začiatku deväťdesiatych rokov. Český výrobca, ktorému dodávala materiál, patril vždy medzi jej prioritných odberateľov. Nadštandardná spolupráca vyústila v roku 1995 aj do založenia spoločného podniku Falcon Beky, v roku 2000 sninskí spoluvlastníci odkúpili od Američanov ich podiely a stali sa jedinými majiteľmi Beky. Teraz plánuje česká fabrika znova nakupovať všetky bukové polotovary od sninskej firmy.
Beky Snina ročne spracuje na vlastných pílach 75-tisíc kubických metrov drevnej hmoty, od menších píl v okolí odberá ďalších 40-tisíc kubíkov. Jej finálnymi produktmi sú predovšetkým bukové rezivo, nábytkové prírezy a polotovary, lepené dosky a drevené eurobrykety. takmer celú výrobu exportuje do západnej Európy, ale aj na americký a ázijský kontinent. S 560 zamestnancami dosiahla v minulom roku tržby na úrovni 375 miliónov korún.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín