súčasných prejavov neonacizmu 82-ročná Anna Mavérová zo Zalužíc, ktorá žije v michalovskom domove dôchodcov: "Je 60 rokov po vojne a Slovensko je plné násilia. Keď večer idem cez michalovský park, vidím skupinky mladých ľudí, povytŕhané lavičky - prejavy vandalizmu sú všade okolo nás. Je to dôsledok toho, že mládež väčšinou vychováva ulica a má veľkú voľnosť."
Smrť 21-ročného vysokoškoláka Daniela Tupého, za ktorou stoja neonacisti, ju šokovala: "Mladý človek, ktorý nikomu nič neurobil. Dnes je to on, zajtra niekto iný." Podľa jej názoru je na ťahu vláda: "Mali by sa prestať hádať a riešiť to, čo sa okolo nás deje a rezervy má aj polícia." Podobný názor majú aj manželia Lackovci: "Už dlho sa necítime bezpečne a nie je to len preto, že sme Rómovia, veď Daniel bol neróm a predsa ho zabili." Dvadsaťročný Marek zatiaľ prejavy rasizmu na vlastnej koži nezažil, ale citlivo vníma, že existujú: "Daniel mal len o rok viac ako ja, je to hrozný pocit. Ešte horšie je, že vonku sa dostane len zlomok toho, čo sa deje." Jeho 19-ročná manželka si myslí, že pred prejavmi extrémizmu musíme prestať zatvárať oči: "Je smutné, že musel niekto zomrieť, aby sa s tým začalo niečo robiť, na ťahu je polícia a vláda."
"Nedovoľme neonacistom a skínom, aby zabíjali naše bezbranné deti. Ako matka, ktorá má tiež syna prosím - volajte a píšte našim vládnym predstaviteľom, nech konajú. Danielov život nemusel vyhasnúť, keby existovali rázne a nekompromisné opatrenia zo strany polície a vládnych predstaviteľov," píše sa v liste, ktorý nám napísala matka vysokoškoláka z Humenného. Dodáva, že k jej výzve sa pripojili aj kolegovia a známi: "Keď bude treba, doložím aj tisíce podpisov rodičov a študentov, aby sa vláda, prezident a parlament začali konečne touto problematikou vážne zaoberať. Keď to necháme tak, zajtra to môže byť váš syn alebo dcéra."
Protestné mítingy, ktoré majú upozorniť spoločnosť na rastúce prejavy násilia, xenofóbie, rasizmu a neonacizmu, považuje za správne aj 27-ročná Edita Bodnárová z Michaloviec: "Všetko sa tajilo, hádam sa už teraz všetko dostane na povrch. Je normálne, aby sa človek večer bál vyjsť vonku? Mám dcéru tretiačku - preto viem, že už na školách je veľa násilia. Bitky, kopance do brucha - čo z nich vyrastie, keď budú mať 19 rokov? Ak sa moje deti stanú terčom nejakého útoku, nikdy to nenechám tak a riešim to. Netreba mlčať." Podľa stredoškolskej profesorky Slávky Pasteľákovej celá spoločnosť zabúda na základný princíp - lásku: "Takéto prejavy vychádzajú z nedostatku lásky medzi rodičmi a deťmi ako aj vo vzťahoch medzi študentmi a pedagógmi. Ak rodič a učiteľ citlivým prístupom dokážu byť pre nich prirodzenou autoritou, nepotrebujú sa uchyľovať k myšlienkam rasizmu a neonacizmu."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín