priestore Lešť bez príplatkov. Podľa novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá nadobudla účinnosť pred vyše mesiacom už na príplatky nemajú nárok.
Vojaci stratili aj peniaze, ktoré si privyrobili počas rôznych služieb ako je dozorný roty, parku a podobne. Ťahanie služieb je teraz ich pracovnou povinnosťou, ktorú musia vykonávať bez nároku na špeciálne finančné ohodnotenie, niektorí preto uvažujú o odchode z armády. Podľa ministerstva obrany si na cvičenia bez príplatkov musia zvyknúť, pretože je to súčasťou ich práce. Niekoľko vojakov už požiadalo o odchod z armády, armáda tvrdí, že je to len mizivé percento.
"Ťahaním služieb cez víkendy a sviatky sme si prilepšili pár stoviek k platu. Oplatilo sa nám chodiť aj na cvičenia, za ktoré sme tiež mali príplatky. Odteraz to všetko padlo. Pravdepodobne odídem z armády," konštatuje Juraj, ktorý je profesionálom tri roky. Podobne zmýšľajú viacerí vojaci, ktorí do armády vstúpili hlavne z finančných dôvodov. Pár tisíc navyše si pred prijatím novely zarobili aj počas dvojtýždňového vyvedenia na najväčšom slovenskom cvičisku Lešť. Hovorca ozbrojených síl Milana Vanga tvrdí, že práca vojaka profesionála by nemala byť postavená len na peniazoch. "Určité veci by mali robiť z presvedčenia. Práca profesionálneho vojaka je niečo medzi žoldnierstvom a rytierstvom, kde nesmie chýbať zmysel pre vlastenectvo," povedal. Podľa ministerstva obrany vojaci síce novelou stratili príplatky, ale na druhej strane sa ňou viac upevňuje profesionálne prostredie v armáde. "Je to pre nich väčšia stabilita zárobku. Až polovicu platu tvorili pred novelou rôzne príplatky za služby, dnes je asi 95 percent ich platu stabilná čiastka," vysvetlil.
Rezort obrany v súvislosti s prijatou legislatívou už urobil v radoch vojakov prieskum. "S novelu sa nestotožnili približne dve percentá vojakov. Niektorí už podali žiadosti na odchod z armády," dodal Vanga, podľa ktorého dnes pôsobí v armáde približne 16- tisíc profesionálov. Kvôli nelichotivej sociálnej situácii sa do armády hlásia najmä muži z Východného Slovenska. Kým regrutačné strediská v Prešove a Košiciach sú plné žiadostí, na Západnom a Strednom Slovensku pociťujú nedostatok záujemcov. "Na miestach kde je dostatok pracovných príležitostí a vznikajú automobilky máme problém s ich získavaním," pripustil Vanga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín