máme vyhliadnutých asi 30 od 13 do 20 rokov, keď im nedajú tu, chodia ho nakupovať do Michaloviec, Trebišova, ba aj Košíc. Je to pliaga," ukazuje na dvojicu sfetovaných chlapcov Igor Kondáš. Je jedným z členov poriadkovej služby, ktorí od mája "dohliadajú" na rómsku osadu na okraji Sečoviec. "Bitky, nezhody, fetovanie sú tu normálne. Keď som chcel minule rozvadené strany odtrhnúť od seba, aj ja som schytal. Ale pomaly si na nás zvykajú a učia sa rešpektovať nové pravidlá hry," dopĺňa ďalší člen hliadky Dezider Danč.
Deviatich vybraných Rómov zamestnáva tunajšie Komunitné centrum, ktoré začalo fungovať od januára. Ako hovorí jeho štatutár Tibor Geco, fetovanie je len malou odrobinkou problémov, ktoré sa v osade nahromadili: "Žije tu asi 1 800 Rómov a ďalších 400 je v meste. Zo dňa na deň problémy nevyriešime, ale čo - to sa už podarilo." Geco dodáva, že v osade okrem centra existuje aj Občianske združenie sečovských Rómov: "Obe spolupracujú, sídlo majú v miestnej škole, Komunitné centrum financuje Európsky sociálny fond, združenie zase spolupracuje najmä s úradom práce." Dodáva, že hlavnou náplňou centra je poradenstvo v sociálnej a právnej oblasti a práca s mládežou. "Rómovia neraz nevedia, kam sa obrátiť. Minule mi jeden z nich priniesol papier od zdravotnej poisťovne, že jej vraj dlhuje 33-tisíc korún - pritom on v nej nikdy poistený nebol. Podobné to bolo s dlhom ďalšieho, ktorý mal poisťovni zaplatiť 208-tisíc korún, lebo vraj nie je zaevidovaný na úrade práce. On sa pritom chodí hlásiť už 11 rokov," vysvetľuje Tibor Geco.
Denne sa v jeho kancelárii vystrieda 10-15 ľudí, okrem spomínaných "motaníc" je najčastejšou témou nárok na konkrétne príspevky od štátu, sociálne dávky či dôchodky. Centrum financuje aj pomôcky pre výtvarný krúžok pri materskej škole priamo v osade, Geco hovorí, že voľnočasové aktivity chcú rozvíjať cez rôzne granty aj v budúcnosti: "Chceme vytvoriť tanečný krúžok aj hudobnú skupinu, potenciál na to je - deti sú veľmi šikovné, len ich treba včas podchytiť."
Kým centrum je zamerané najmä na poradenstvo, občianske združenie sa snaží aspoň cez aktivácie riešiť problém zamestnanosti. Ľudia, ktorí na nich pracujú, však zároveň odmotávajú aj klbko ďalších, ktoré súvisia so sociálnou vylúčenosťou Rómov. "Teraz tu pracuje 55 ľudí, z toho deväť je v poriadkovej službe. Tí zvyšní stihli od mája vyčistiť osadu od desaťročného smetia, bolo toho 180 veľkokapacitných kontajnerov. V bytovkách smeti siahali až do výšky prvého poschodia. Podarilo sa to v spolupráci s mestom, ktoré zabezpečilo odvoz a uloženie odpadu na skládku," hovorí rómsky aktivista. Podľa jeho slov sa myslenie Rómov začína pomaly meniť: "Verím, že o 10 rokov tu nebude to isté, už aj im na tom záleží aby tu mali čisto. Ak nie, sú tu hliadky, ktoré si za pol roka stihli vybudovať isté postavenie a ľudia majú pred nimi rešpekt."
Poriadková služba dohliada aj na dochádzku detí do školy, bezpečnosť a prevenciu kriminality a poriadok v dedine. "Spolupracujeme s okrskárom, ktorý pracuje na obvodnom oddelení v Sečovciach - niektoré priestupky riešime v spolupráci s ním alebo dávame podnety. Konflikty sa snažíme podchytiť priamo na mieste, neraz ani nie je potrebné volať políciu," dodáva hliadkár Miroslav Peha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín