spoločenský systém na Slovensku. "Nečudujem sa, veľa vecí berú ako samozrejmosť, vidia skôr zápory ako klady. Prestali vnímať, čo zmena priniesla. Aj tých 50 ľudí je na Michalovce dosť, veď aj v krajských mestách prišlo len pár ľudí," myslí si pamätník michalovskej "nežnej" Peter Horňák.
Podľa Evy Bartošovej sa celá spoločnosť správa ako 16-ročný tínedžer: "Už nie je dieťaťom, ale ešte ani dospelým. Mala by pochopiť, že zmena bola potrebná. Ja si to myslím aj po 16 rokoch a neľutujem, čo sa vtedy stalo. Každé dospievanie prináša klady aj zápory."
"Keď sa to prevalilo, práve sa mi narodil syn. Nechcela som veriť tomu, čo vidím, ale tešila som sa," hovorí 41-ročná Terézia z Michaloviec. Podľa jej názoru zmena priniesla obrovské možnosti, ktoré dnes najmä mladí berú ako samozrejmosť: "Dovtedy to nebolo, oni to nechápu. Môj syn ani jeho rovesníci." Ako negatívum označila menšie istoty, ale myslí si, že kto chce, prácu si nájde: "Ja neľutujem, čo sa vtedy stalo."
Eva Bartošová dodala, že "by sme sa už mali prestať obviňovať. Za chyby totality, Mečiara a všetkých ostatných."
Najjednoduchšie o zmysle zmeny hovoril 73-ročný pán, ktorý nechcel povedať svoje meno: "Zažil som celú totalitu. Odkedy skončila, dýcham voľnejšie. Žiaľ, málokto si to dnes uvedomuje."
"V tom čase som pracoval v družstve v Budkovciach. Keď som medzi prvými vystúpil na michalovskom námestí a priklonil sa k zmene, začali sa diať divy... O tri mesiace ma vyhodili z práce. Moje deti téma nežnej zaujala, až keď som im to povedal," vysvetľuje 44-ročný Jaroslav Bašista, ktorý za 16 rokov už stihol vyskúšať podnikanie a dnes pracuje ako radový zamestnanec: "Neľutujem tú zmenu, najmä kvôli šanciam, ktoré sa otvorili pre naše deti, hoci ony dnes možnosť cestovať, študovať, učiť sa cudzie jazyky, pracovať v zahraničí a podobne berú ako samozrejmosť."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín