očkovanie či odborné veterinárne vyšetrenie. Miestne samosprávy nestíhajú tento akútny problém efektívne riešiť. Proti neustálemu nárastu potulných psov im chýba dostatočná preventívna stratégia. V celom regióne Zemplína pôsobí jediná špeciálna firma na odchyt psov, ktorá má takmer každý deň plné ruky práce. Len v tomto roku Igor Tomko z FA HUNTER odchytil od Medzilaboriec až po Čiernu nad Tisou vyše sto túlavých psov. Podľa jeho slov sa ich v regióne potuluje približne tisícka.
Túlavé psy sa zdržiavajú najmä v blízkosti rómskych osád. Končia tam dokonca aj tie, ktoré predtým mali vlastný domov a pána. „Len v trebišovskej rómskej osade, kde žije približne trojtisícová rómska komunita, odhadujeme, že je vyše sto neprihlásených a túlavých psov," potvrdzuje Tomkove slová náčelník mestskej polície v Trebišove Zdeňek Kameník. Tomko dodáva, že psy postupne vytvárajú viacčlenné svorky, ktoré sa pohybujú v uliciach a sídliskách miest. Žiaľ, neraz sú v nich aj agresívnejšie plemená ako rotvajler, pitbul, alebo ich kríženci. Mnohí majitelia nezvládli ich výchovu a jednoducho sa ich zbavili. „Keď sa pes stane nepohodlným, vypustia ho z auta pred rómskou osadou na Podskalke a odídu. Pes sa tu časom asimiluje," vysvetľuje náčelník Mestskej polície v Humennom Mirko Masica.
Naposledy museli mestskí policajti a „lovec psov" zasahovať pred humenskou Hypernovou, kde dva potulné rotvajlery bránili zákazníkom pri vstupe do nákupného centra. „Je to len špička ľadovca. My už len hasíme problémy, ktoré potulné psy spôsobia," konštatuje Igor Timko, ktorý zároveň prevádzkuje karanténnu stanicu pre psov v Trebišove.
Tá je takmer stále plná. „Väčšina túlavých psov je v takom zlom zdravotnom a fyzickom stave, že ich resocializácia je takmer nemožná. Z karantény do psieho útulku sa z nich dostane len mizivé percento. Aj keď mám psov veľmi rád a je mi to veľmi ľúto, mnohých čaká injekcia smrti," hovorí I. Timko. Riešenie problému vidí v plánovanej prevencii zo strany samospráv, okrem nich sa musia zapojiť aj aktivisti z rómskych osád. „Presná kontrola psov je dnes v osadách nemožná. Jedna domácnosť ich má aj dvanásť, ale nikto im nevenuje dostatočnú pozornosť," tvrdí špecialista.
Priznáva, že sa aspoň zlepšila spolupráca s mestskými policajtmi. V lokálnych televíziách a novinách začali upozorňovať na stratených psov a hľadajú pre nich náhradný domov. Priamo v teréne toho mestskí policajti proti túlavým, alebo nebezpečným psom ani veľa urobiť nemôžu. „Zastreliť psa v obytnej zóne alebo ho chytať nám zo zákona nevyplýva. Ich odchyt môže vykonávať len špecialista - kým nepríde, my musíme zatúlaného psa len monitorovať," uzavrel Masica.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín