vôbec prvé mestské Technické služby v Zemplíne, ktoré spravuje súkromná spoločnosť. Podobné snahy sa v Snine stretli s odmietavým stanoviskom, ostatné mestá o tom napriek stratovosti týchto mestských podnikov zatiaľ neuvažujú.
"Či sa niečo zmenilo? Veľa, najdôležitejšie je, že sme nestratili prácu, čo nám hrozilo. Naviac, firma zamestnala ďalších ľudí a stále je čo robiť," hovorí zamestnankyňa veľkokapušianskych TS Jozefa Budišová. Dodáva, že ako dôchodkyňa by si už prácu nikdy nenašla. Spolu s Máriou Damarkovou (obe na snímke) pracujú v záhradníckej sekcii a s podmienkami sú spokojné. "Pravdou je, že mesto si už toľko výsadby neobjednáva, ale zabezpečujeme ju aj pre iné obce a na objednávky," dodáva Mária Damarková.
Technické služby boli dlhodobo v strate a na poslaneckom zbore boli zdrojom častých hádok. O ich zrušení ako mestskej príspevkovej organizácie začalo mesto uvažovať ešte koncom roka 2003. Nedokázalo totiž vykrývať ich stratu, ktorá sa prehlbovala aj kvôli dlhodobo poddimenzovanému rozpočtu. Tesne pred verdiktom mestského parlamentu mali za sebou hromadné prepúšťanie, nemali na výplaty, dlhovali na odvodoch do štátnych fondov. "Na základe rozhodnutia poslancov boli ako mestský podnik k 1. 7. 2004 zrušené a celý majetok sme prenajali firme, ktorú vytvorilo ich bývalé vedenie. Po čase sa to ukázalo ako dobrý krok," myslí si primátor mesta Tibor Bodnár. Mesto totiž nemusí dotovať stratový podnik a získa ročne 400-tisíc korún vo forme nájomného.
Exriaditeľ mestských "technických" a súčasný konateľ firmy Zdeno Berky priznáva, že začiatky boli ťažké, ale "najdôležitejšie je, že všetkých 27 ľudí, ktorí tu pracovali, mohlo zostať naďalej." Dodáva, že v súčasnej podobe sa Technickým otvorili nové možnosti: "Kým predtým sme zabezpečovali služby len pre mesto, teraz sme naň nie viazaní. Objednáva len to, na čo má a zvyšok výkonov zabezpečujeme cez objednávky od iných subjektov." Rozšírenie aktivít prinieslo aj zvyšovanie zamestnanosti. Dnes tu pracuje okolo 50 ľudí, ktorí majú nielen pravidelnú, ale aj vyššiu výplatu, samozrejmosťou sa stali odvody do fondov či nové pracovné oblečenie a obuv. "To nikdy nebolo, na nič neboli peniaze. Ani na opravy strojov, ktoré sa často kazili a vznikali prestoje pri práci," hovorí na adresu novej podoby "technických" údržbár Arpád Csika, ktorý v nich už odpracoval 29 rokov. Zdeno Berky na záver dodáva, že v budúcom roku plánujú prijať ďalších asi 30 ľudí.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín