dokázali, že seniorom chýbajú lôžka, sociálne služby, dostatočná nie je ani kapacita domovov dôchodcov, penziónov a zariadení opatrovateľskej služby. Výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, sú Veľké Kapušany - za posledné dva roky samospráva vstúpila do riešenia seniorského problému už druhýkrát. Ešte koncom roka 2003 poslanci schválili transformáciu domova na neziskovú organizáciu Domov, n.o., ktorej mestské objekty prenajalo za symbolickú korunu. K zariadeniu s kapacitou 34 miest pribudne ďalšie, kde nájde domov 32 seniorov.
Nový domov je pod názvom Súcit, n.o. (nezisková organizácia), od septembra zaregistrovaný aj v sieti sociálnych zariadení kraja, sídliť bude v zrekonštruovanej budove areálu bývalého Agrostavu. „Vedeli sme, že kapacity existujúcich nestačia. Podľa marcového prieskumu v 20 obciach Použia a Medzibodrožia v každej potrebujú zabezpečiť starostlivosť minimálne 3 starším ľuďom," vysvetľuje štatutár neziskovej organizácie František Balogh. Rekonštrukcia budovy začala v máji, stavebné práce sú ukončené, teraz sa dokončuje vybavenie vnútorných priestorov: „Pomocnú ruku nám podal primátor mesta Tibor Bodnár, ktorý urýchlil vybavovanie agendy. Z polikliniky sme zase dostali 10 polohovateľných postelí."
Prví obyvatelia sa do nového domova nasťahujú už v januári. Zatiaľ o umiestnenie požiadalo 22 seniorov. Súcit, n. o., sa neobáva, že by zostal nenaplnený. „Mnohí neveria, že tu bude ďalší domov. Niektoré mestá nemajú ani jeden a Veľké Kapušany už druhý," myslí si predseda správnej rady Tibor Böszörményi. Klienti budú mať k dispozícii dvojposteľové izby s televízorom, okrem bývania bude zabezpečená 24-hodinová opatrovateľská služba, ošetrovanie, stravovanie, lekár, psychiater a duchovný.
Nový domov má význam aj z hľadiska zamestnanosti, prácu tu nájde 16 ľudí. „Dostali sme až 100 žiadostí, museli sme vyberať. Zamestnáme ich cez úrad práce - piatich formou jednorazového príspevku na vytvorenie pracovného miesta, zvyšok pomocou ďalších nástrojov aktívnej politiky trhu práce," dodáva František Balogh. Nevylúčil ďalšie rozširovanie domova a nové pracovné miesta.
Vedúca sociálneho odboru KSK Eva Dudová potvrdila, že kraj podporuje vznik takýchto zariadení. „Máme 15 v našej pôsobnosti a okrem toho finančne podporujeme aj neštátne. Na začiatku ich bolo 36, dnes už okolo 60. Je pravdou, že rozsah týchto služieb stále nepostačuje, ale do budúcnosti budeme ich rozvoj orientovať viac do terénnej práce a denných stacionárov. Do rozširovania služieb chceme viac zainteresovať aj miestne a obecné samosprávy," uviedla pre KORZÁR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín