arcibiskupa, ktorý ho preložil na inú farnosť. Michalovský dekan Pavel Kaminský hovorí, že si na takýto prípad nepamätá. Kauzu bude musieť vyriešiť Vatikán.
Zlatohlavý riadi budkovský farský úrad pätnásť rokov. V lete arcibiskup Alojz Tkáč prekladal viacero kňazov, budkovskému farárovi odporučil, aby prešiel na farnosť do humenskej nemocnice. Ten s tým nesúhlasil. Tkáč preto vydal dekrét o preložení a stanovil lehotu, po uplynutí ktorej Zlatohlavý prestal byť správcom farnosti.
Zlatohlavý napriek tomu nechce uvoľniť farskú budovu. S médiami hovoriť odmieta. Niekoľkokrát sa ho snažili prehovoriť pomocný košický biskup Bernard Bober a michalovský dekan Pavel Kaminský, ale bezvýsledne. Zlatohlavý im nepovedal žiadne závažné dôvody, prečo odmieta faru opustiť, vraj si len nechce zvykať v novom meste. „Nie je to vec slobody, ale disciplíny. Práve tým sme slobodní ľudia, ktorí nemajú rodinu, aby sme kedykoľvek mohli začať na inom mieste," povedal Bober.
Zlatohlavý dekrét o preložení napadol odvolaním, rozhodnúť o ňom musí niektorá z vatikánskych kongregácií. Tá môže dekrét potvrdiť, zrušiť, ale aj opraviť a nahradiť. Kým Vatikán nepreskúma postup prekladania, arcibiskup poveril starostlivosťou o budkovskú farnosť administrátora, ktorý by mal podľa cirkevného práva vykonávať všetky povinnosti farára. Zlatohlavý však naďalej v Budkovciach i dvoch filiálnych obciach vedie bohoslužby a slúži sviatosti. „Administrátor zatiaľ len vyučuje náboženstvo na škole," povedal Kaminský.
Starosta Budkoviec Marián Uhrina hovorí, že kvôli problému s farárom je v obci nepokojná atmosféra. Ľudia sú rozdelení, podľa jedných by mal Zlatohlavý počúvnuť biskupa, iní tvrdia, že by mal v dedine ostať.
Ťažkosti vznikajú obci na miestnej matrike. Zlatohlavý totiž naďalej uzatvára manželstvá a pochováva. „Aj keď už nie je štatutárom, potvrdzuje tieto úkony," hovorí Uhrina. Podľa dekana Kaminského by Zlatohlavý nemal podpisovať žiadne úradné dokumenty, lebo môže byť spochybnená ich právoplatnosť.
So Zlatohlavým mala obec už jeden vážnejší problém v minulosti. Ako učiteľku náboženstva si totiž vybral katechétku, ktorá nemala vysokoškolské vzdelanie, hoci to požadoval zákon. Po tom, čo riaditeľka základnej školy nepredĺžila katechétke zmluvu, Zlatohlavý sa obrátil na Ústavný súd. Ten jeho podanie v júni zamietol.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín