klasických chrámov sa odlišuje nielen viacerými nezvyčajnými architektonickými prvkami, ale aj multifunkčným interiérom. Okrem miesta pre bohoslužby v ňom bude pre veriacich k dispozícii aj knižnica s čitárňou, kuchynka a klubovňa pre voľnočasové aktivity mladých ľudí.
Kostol síce plánujú dokončiť až na jeseň budúceho roka, ale prvé bohoslužby sa v ňou odslúžia už o pár týždňov. „Potrebujeme ešte urobiť drobné stavebné úpravy, ale vianočné bohoslužby už budú tu," povedal Ján Meňky, zborový farár evanjelickej cirkvi ausburského vyznania. Priamo v metropole Zemplína je vyše 1 200 evanjelikov a malý pôvodný kostolík neďaleko autobusovej stanici na Kostolnom námestí už veriacim nepostačoval. Po deviatich rokoch stavania tak tieto Vianoce veriaci duchovne prežijú už v novom chráme.
S jeho výstavbou začali v roku 1996, celkové náklady sa odhadujú na 25 miliónov korún. Chrám si miestni veriaci stavajú len vďaka vlastným príspevkom a finančnej pomoci farností z Nemecka. „Aj keď štát v deväťdesiatych rokoch masívne podporoval výstavbu kostolov, my sme nedostali ani korunu. Až tento rok nám ministerstvo financií pridelilo z lotérií 200-tisíc korún. Výrazne nám však pomohla bavorská cirkev a luteránsky zväz," poznamenal Meňky. Farnosť si dokonca na dokončenie zobrala v Nemecku úver, ktorý bude postupne splácať.
Nový kostol bude škandinávskeho typu a stane sa miestom stretnutí mladých ľudí. V máloktorom chráme na Slovensku by ste dnes hľadali klubovňu, miestnosť na stolný tenis, čitáreň či kuchynku. „V škandinávskych krajinách ako Nórsko a Švédsko nie sú takéto kostoly výnimočné. Veriaci po bohoslužbe ešte zostanú v chráme, urobí sa čaj, káva a môžu sa porozprávať. Priestory môže mládež využívať najmä cez týždeň. Dosiahneme, že sa v kostole stále niečo bude diať," vysvetlil farár.
Miestni veriaci viacúčelovosť kostola, ktorý bude mať v interiéri špeciálne oddelené miestnosti, vítajú. „Je dobré, keď sa môžeme porozprávať aj po bohoslužbe a nemusíme postávať pred kostolom. Myslím si, že viacerí túto možnosť uvítajú," povedal evanjelik Ivan z Michaloviec.
Kostol bude aj strediskom rôznych kultúrnych akcií pre veriacich nielen z mesta, ale aj z ďalších okresov Zemplína. Michalovský evanjelický zbor patrí na území mesta k najmladším, aj preto sa podľa farára nebráni novým myšlienkam. „Ľudia sú dynamickí a otvorení," povedal. Nie však až do tej miery, aby sa namiesto Škandinávcov dali inšpirovať Američanmi. „V niektorých multifunkčných kostoloch v USA sa dokonca cez týždeň, keď nie sú omše, hráva aj basketbal," dodal s úsmevom Meňky.
Zaujímavo sú riešené aj jednotlivé architektonické interiérové prvky. Pôdorys chrámu predstavuje universum, do ktorého spoza kamenného oltáru preráža stena v tvare trojuholníka, ktorý predstavuje svätú trojicu. Na strope kostola je kované slnko, z ktorého až k chóru vychádzajú drevené lúče.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín