tento účel a pod 188 samostatnými hrobmi sa nachádza aj masový, v Trebišove vojaci ležia spolu s generáciami Trebišovčanov uprostred verejného cintorína. Kým v Michalovciach po konzultáciách s pamiatkármi pôvodné náhrobky len opravili, v Trebišove úplne zmenil tvár. V Michalovciach do opráv investovalo Ministerstvo vnútra SR a Ruská federácia 1,4 milióna korún. V Trebišove rovnakú sumu stála kompletná rekonštrukcia výmena náhrobkov.
"Teraz je to pekné a dôstojné - je dobré, že ich hroby sa konečne dali do poriadku. Každý rok na Dušičky som sa zastavila aj pri vojenských hroboch a zapálila sviečku - nech sa to dnes vysvetľuje akokoľvek, Trebišov oslobodili oni. Je škoda, že máme príliš krátku pamäť," myslí si 65 ročná Trebišovčanka Emília, ktorá k tejto "rodinnej" tradícii viedla aj svoje deti a teraz vnúčatá. Trebišov sa o získanie financií na rekonštrukciu cintorína padlých hrdinov snažil roky. Na opravu napokon prispela len slovenská vláda cez ministerstvo vnútra - na tento účel vyčlenilo 1,4 milióna korún, mesto sa na opravách podieľa 5 percentami. Sovietsky cintorín leží uprostred verejného- je tu 191 hrobov, v ktorých je pochovaných viac ako 200 vojakov. Ich pozostatky sem po vojne postupne zvážali z rôznych častí okresu. Projekt od začiatku rátal s úplnou výmenou náhrobkov, čo odsúhlasila aj Ruská federácia. "Rekonštrukčné práce začali v polovici septembra, dokončený mal byť až 1.decembra, čo je termín výročia oslobodenia mesta. Hlavným dodávateľom je fi Stavoservis. Demontáciu, ktorá bola najnáročnejšou časťou rekonštrukcie, robili pracovníci Technických služieb. Na prosbu mesta sme práce urýchlili a dokončili ho už pred Dušičkami," vysvetlil riaditeľ Technických služieb mesta Slavomír Illeš.
V súčasnosti má cintorín vizuál amerického štýlu, pomedzi jednoduché náhrobky s menami už na budúci rok vyrastie trávnatý koberec: "Pri jeho výsadbe bude pomáhať aj trebišovské Centrum voľného času." Jediným negatívom je, že z pridelených financií nebolo možné opraviť aj pamätník. "Čiastočne sme opravili dlažbu, ale zvyšok sme len zakonzervovali. Veríme, že časom naň Ruská federácia prispeje a opravíme aj ten," dodáva Illeš. Ďalšie rokovania budú 1.decembra, kedy sem zavítajú aj zástupcovia ruského veľvyslanectva.
Vojenský cintorín v Michalovciach má za sebou prvú etapu, humenská firma Leník dokončila rekonštrukciu v týchto dňoch. Ruská strana pôvodne chcela prebudovať cintorín na "americký štýl", pamiatkový ústav takúto zmenu nepovolil. "Ak by sme architektonicky doladili náhrobky, už by to nezodpovedalo skutočným miestam odpočinku vojakov a poškodili by sme hroby," vysvetlil riaditeľ firmy Miroslav Leník. Pamiatkári neodsúhlasili ani to, aby na všetkých pomníkoch bol rovnaký tvar a veľkosť písma. "Cintorín je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Takáto zmena by úplne zmenila jej charakter," dodal Leník. Reštaurátori staré pomníky len prebrúsili a vytmelili, upravili a vymaľovali mená vojakov, preleštili fotky. "Pomníky sú teraz hlbšie osadené v zemi a majú lepší betónový základ. Vandali už ich neprevrátia," dodal reštaurátor. O tom, že hroby nezostali zabudnuté, svedčí aj návšteva ruskej rodiny, ktorá sa po vyše 20 rokoch prišla pozrieť na hrob svojho príbuzného. "Keď videli pomník a upravený hrob, veľmi ich to potešilo," dodal reštaurátor. V ďalších etapách na príde na rad oprava masového hrobu, pamätníka, oplotenia a zatrávnenie.
Čo sa stane s náhrobkami
Zaujímalo nás, čo sa po úplnom odstránení starých hrobov v Trebišove stalo s mohutnými náhrobnými kameňmi a platňami zo žuly. "Osem kusov putovalo do Vlastivedného múzea ako kúsok histórie, ktorá k Trebišovu patrí, zvyšné sú uložené v depozite Technických služieb. Ide o vzácny materiál, ktorý by bolo škoda nevyužiť. Časť náhrobných kameňov sa určite použije na chodníky v rómskej osade, o zvyšku zatiaľ nie je rozhodnuté," dodal Slavomír Illeš.
Autor: lyv, mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín