za dodané teplo. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví si totiž v rovnakom období do cien nepremietol viac ako dvanásťmiliónové náklady, ktoré boli oprávnené. Predseda úradu Karol Dvorák hovorí, že „Vihorlat tým poškodzoval sám seba".
Regulačný úrad kontroloval stanovovanie cien Vihorlatom v rokoch 2003 a 2004. Zistil, že do fixnej zložky ceny tepla, ktorú tvoria prevažne náklady na údržbu, opravu a poistenie, si podnik započítal náklady, ktoré neboli ekonomicky opodstatnené. Svojmu odberateľovi, firme Tenergo Brno, ktorá distribuuje teplo sninským domácnostiam, tak naúčtoval naviac 14,232 miliónov.
Úrad však zároveň tvrdí, že pri stanovení druhej zložky ceny si Vihorlat naúčtoval menej, ako ho stála výroba tepla. Ide o fixné náklady, čo sú prevažne výdavky na materiál a dopravu. Podľa regulačného úradu sa ich nezapočítaním do ceny pripravil Vihorlat o 12,328 miliónov. „V oboch prípadoch porušil platnú legislatívu," povedal Dvorák. Pokutu za to Vihorlat nedostal.
Ak sa Vihorlat a Tenergo teraz dohodnú na vzájomnej kompenzácii nedoplatkov a preplatkov, majitelia bytov by podľa Dvoráka mohli získať necelé dva milióny korún. Aj túto sumu však ľudia dostanú, len ak ju Vihorlat vráti Tenergu. Regulačný úrad mu dal čas do konca roka. „Ak sa tak nestane, bude mu uložená pokuta," povedal jeho hovorca Miroslav Lupták.
Výkonný riaditeľ odštepného závodu Tenerga Stanislav Mensátor však s prepočtami regulačného úradu nesúhlasí. „Získali ich na základe údajov, ktoré im poskytol Vihorlat. Ten spojil vysporiadanie vyplývajúce z kontroly s ročným vyúčtovaním ceny tepla," povedal. Mensátor priznáva, že pri odbere tepla zvýšená fakturácia fixnej zložky ceny bola vyrovnávaná zníženou fakturáciou variabilnej zložky. Trvá však na tom, že Vihorlat nedokázal hodnoverne preukázať všetky vyfakturované náklady.
Mensátor povedal, že požiadal riaditeľa Vihorlatu Vladimíra Korfanta o nové vyúčtovanie, ktorý mu ho prisľúbil vypracovať. S Korfantom ani s druhým konateľom spoločnosti sa nám včera nepodarilo spojiť. Keď sme s ním však v polovici novembra na túto tému hovorili, uistil nás, že k vzájomnému vysporiadaniu určite dôjde a to v najbližšom čase.
Regulačný úrad preveroval Vihorlat na podnet predsedu jedného zo sninských bytových spoločenstiev, Juraja Fialu. O kontrolu neúspešne žiadal už niekoľkokrát predtým. Nepozdávalo sa mu totiž, že cena tepla je vždy takmer totožná s maximálnou cenou stanovenou štátom, hoci Vihorlat ho vyrába z uhlia a drevenej štiepky. Tieto suroviny patria k najlacnejším palivám.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín