ich vedomia rozhodli o privatizácii niektorých činností nemocnice, čím ohrozili jej fungovanie. Vo svojom vyhlásení upozorňujú, že za budúcnosť nemocnice nenesú zodpovednosť, pretože o krokoch primátora a riaditeľa nevedeli. Kníž a Tekáč im odpovedali, že si pripravujú alibi v čase, keď sa blížia následky ich rozhodnutí, ktoré za dva roky v zdravotníctve prijali.
Poslanci primátorovi vyčítajú, že odštátnil ambulanciu funkčnej diagnostiky, chirurgickej ambulancie, záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby. Iba v jednom z týchto prípadov prebehla verejná súťaž. "Všetky činnosti odišli pre vopred určené osoby vo firmách Wiener San s.r.o. a Virtus s.r.o.," píše sa vo vyhlásení poslancov.
Nemocnica sa tým podľa nich zbavila ekonomicky výhodných činností. "Máme vážne obavy, že v dôsledku toho naša nemocnica nebude môcť hospodáriť tak, aby neprodukovala stratu," stojí v liste.
Kníž oponuje, že odštátnenie ambulancií bolo nevyhnutnosťou, pretože v roku 2003 išlo o najstratovejšie prevádzky, ktoré nabaľovali dlh nemocnice. Jeho postup schvaľuje aj Tekáč. "Chirurgická ambulancia mala každý mesiac stratu dvestotisíc korún. V ambulancii diagnostiky nefungovali prístroje, potrebovala tristotisíc na investície. Lekárka, ktorá ju získala, bude vyšetrovať pacientov, hospitalizovaných v nemocnici, zdarma," vysvetľuje. Dodáva, že do súťaže o záchranku sa sninská nemocnica nemohla prihlásiť, lebo novozaložená obchodná spoločnosť nestihla registráciu.
Prehlásenia nepodpísali štyria poslanci, medzi nimi Jozef Savka. "Treba počkať na stanoviská hlavného kontrolóra a právnika. Rozhodovať treba na ich základe a nie na základe domnienok," zdôvodňuje. Savkovi sa tiež nepáči, že poslanci prijali spoločné vyhlásenie bez toho, aby vypočuli primátora. Podľa neho je však rovnako neprípustné, že primátor odštátňoval časti nemocnice bez toho, aby informoval poslancov. "Toto je neobhájiteľné ," poznamenal. Kníž sa bráni, že pred dvoma rokmi sa sústredil iba na to, ako dostať nemocnicu zo straty.
Väčšina poslancov primátora vyzýva, aby verejne zdôvodnili svoje konanie. Tiež si myslia, že by mal prijať "kroky na záchranu nemocnice". Kníž im odkázal, že vďaka nim bude mať v januári mesto dve nemocnice. "Jednu s dlhmi, ktoré bude mesto sanovať a druhú so zariadením, do ktorého bude mesto musieť investovať," povedal.
V sporoch o podobu transformácie nemocnice, ktoré v Snine trvajú od začiatku volebného obdobia, primátor a riaditeľ nemocnice odmietali jej prenájom združeniu troch sninských lekárov. Väčšina poslancov v tom naopak videla cestu ako zabrániť ekonomickému kolapsu zdravotníckeho zariadenia. Návrhy Kníža a Tekáča na vytvorenie neziskovej organizácie zastupiteľstvo zamietlo.
Poslancom sa podarilo niekoľkokrát schváliť prenájom súkromnej spoločnosti, Kníž zakaždým uznesenia nepodpísal. Tekáča štyrikrát poveril vedením nemocnice, pretože poslanci ho za riaditeľa nechceli schváliť. Ten za dva roky vo funkcii úspornými opatreniami zastavil zadlžovanie nemocnice, ku koncu októbra hospodárila so ziskom dvoch miliónov korún vrátane odpisov. Poslanci sú však presvedčení, že je vo svojej funkcii nezákonne, pretože ho za riaditeľa nikdy nezvolili. Tekáč v tom vidí útoky voči svojej osobe, pretože by mohol "prekážať plánom s nemocnicou po vzniku obchodnej spoločnosti".
Spory o nemocnicu v Snine znova prepukli pol roka potom ako zastupiteľstvo schválilo jej premenu z mestskej príspevkovej organizácie na mestskú obchodnú spoločnosť. Tá vznikne v januári a približne 28-miliónový dlh prejde na mesto. Posty konateľov budúceho subjektu sa podarilo obsadiť len vďaka kompromisu. Za jedného z konateľov zastupiteľstvo schválilo Tekáča, za druhého lekára Vincenta Lukáča, ktorého presadili poslanci.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín