na slovensko-ukrajinskej hranici prinieslo efekt v podobe zníženia počtu nelegálnych migrantov.
Podľa slov šéfa rezortu je to aj výsledok nekompromisného postupu polície voči prevádzačským skupinám. Zuzana Kmeťová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR upresnila, že počet odhalených skupín, ktoré operovali na slovensko-ukrajinskej hranici, začal stúpať po vytvorení Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii, ktorá vznikla 1. apríla 2002. „V prvom roku jej činnosti nebola odhalená žiadna skupina, ale v roku 2003 ich už bolo 14 a v roku 2004 až 33," uviedla pre KORZÁR. Za jedenásť mesiacov roka 2005 polícia rozložila v pásme budúcej Schengenskej hranice ďalších 12 skupín.
Podľa Palka je nelegálna migrácia kľúčový problém nielen Slovenska, ale aj celej Európskej únie: „Občania to tak nevnímajú, ale stačí sa pozrieť do Západnej Európy a pochopíte, o čom to je. Tým, že sa snažíme čo najlepšie zabezpečiť hranicu a tvrdo vystupujeme proti prevádzačom, tlak na štátnu hranicu klesá." Pre ilustráciu uviedol, že kým v roku 2002 sa počet chytených nelegálnych migrantov pohyboval okolo 15-tisíc, v roku 2003 to už bolo len 12 a vlani menej ako 10-tisíc. Za prvých desať mesiacov roka 2005 nelegálne prešlo hranice Slovenska s okolitými štátmi necelých 6 400 ľudí.
Riaditeľ sobranského Odboru hraničnej polície Ján Laškody dodal, že za 11 mesiacov roka 2005 tu riešili 503 prípadov nelegálneho prekročenia hranice, pri ktorých zachytili 2 713 migrantov: „V porovnaní s minulým rokom je to o 70 prípadov, respektíve takmer 400 migrantov menej." K posunu odvlani došlo aj v azylovej politike. Po sprísnení azylovej procedúry tento rok na oddeleniach pozdĺž slovensko-ukrajinskej hranice už začali azylové konanie len so 610 migrantmi, čo je až o 1 420 menej ako vlani. Tieto skúsenosti kopírujú aj celoslovenský trend - kým v roku 2003 požiadalo na území Slovenska o azyl takmer 10 400 utečencov a vlani to bolo ešte o tisíc viac, tento rok ich už bolo za prvých desať mesiacov len 2866. Najčastejšie azylanti pochádzajú z Čečenska, Moldavska, Pandžábu, Číny, Gruzínska a Bangladéša.
Laškody pripomenul, že po zmene režimu na Ukrajine a nástupe nového prezidenta Viktora Juščenka sa výrazne zlepšila výmena cudzincov v rámci readmisnej dohody. „Celkovo sme vrátili našim východným susedom o 993 nelegálnych migrantov viac ako vlani," povedal Laškody. Všetky kroky Slovenska v súvislosti s budovaním Schengenu sa odrazili aj na znížení počtu žiadateľov o azyl v okolitých štátoch EÚ, ktorý medziročne klesol o takmer 200.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín