zhoreli obydlia a samospráva ich presťahovala do dočasného bývania v obecnom dome. Podľa starostky obce Márie Šalapovej sú nakazení takmer všetci obyvatelia domu až na zopár výnimiek. Ošetrujúca lekárka miestnych Rómov MUDr. Otília Feketeová pre KORZÁR uviedla, že na lekárskom ošetrení boli zatiaľ len tri deti.
V rómskej osade v Lesnom podľa výpisov z matriky žije 52 dospelých Rómov s 32 deťmi, podľa odhadov obecného úradu ich je oveľa viac. Do dočasného bývania obec po požiari koncom októbra presťahovala 16 dospelých a 27 detí. Mária Šalapová včera potvrdila, že kiahne dostali takmer všetci. "Prvé prípady sa objavili ešte minulý týždeň, dozvedela som sa to až v sobotu ráno. Verona Goroľová, ktorá tam býva, totiž mala byť vo volebnej komisii. Neskôr sa ukázalo, že prípadov je oveľa viac - choré sú nielen deti, ale aj dospelí. Bola som po lieky v Michalovciach a dala im ich. Ochorenie sa šíri ďalej aj preto, že tekutý púder, ktorý lekárka predpísala, údajne používajú viacerí," povedala.
Doplnila, že včera sa niekoľko rómskych detí vrátilo zo školy hneď ráno: "Učitelia ich poslali domov práve kvôli riziku nákazy ovčími kiahňami." Podľa jej názoru choroba v dome prepukla aj kvôli nedodržiavaniu hygienických pravidiel: "Majú tam kúpelňu, vodu si môžu nahriať, ale neumývajú sa. Povedali, že vraj načo - deti sú o chvíľu zase špinavé. Podobne je to s používaním záchoda, ktorý majú, ale potrebu vykonávajú priamo pred domom. Pokiaľ viem, mnohí s kiahňami ani nešli k lekárovi."
Podľa jej slov budú Rómovia v dome bývať ešte aspoň do jari, výstavbu nových domov totiž kvôli zhoršujúcemu sa počasiu nestihli začať. Potvrdila, že obec získala na tento účel 95-tisíc korún od Úradu splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej, budovať však začnú najskôr v marci.
Ošetrujúca lekárka MUDr. Otília Feketeová dodáva, že dovčera prišli na ošetrenie len tri deti z Lesného, hoci ich má v kartotéke asi 25. "Neprídu, lebo vraj nemajú na autobus. Podobné prípady mávame často. Ani na očkovanie neprídu, s vakcínami musíme chodiť do osady my. Pokiaľ ide o kiahne, vyskytli sa výhradne u rómskych detí," povedala nám.
Podľa jej slov je v súčasnosti v Michalovskom okrese viac lokálnych epidémií kiahní. Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva MUDR. Viera Nawka nám včera túto informáciu nepotvrdila: "Pokiaľ sa objaví epidemický výskyt nejakého infekčného ochorenia, nahlasujú nám ho obvodní lekári. Zatiaľ máme hlásených len niekoľko prípadov z Lesného."
Čo sú to ovčie kiahne?
Podľa detskej lekárky MUDr. Márie Feketeovej ide o tradičné detské ochorenie, ktoré si nevyžaduje hospitalizáciu na infekčnom oddelení, pokiaľ nenastanú komplikácie: "V prípade Lesného sme žiadne komplikácie nezaznamenali," hovorí.
Ochorenie začína bez predchádzajúcich príznakov teplotou a vyrážkou. Najprv sa na koži objavia ružovočervené škvrny, ktoré sa rýchlo menia na tmavoružové pľuzgieriky najprv s čírym obsahom, postupne sa skalí, vznikajú pustuly, ktoré sa po zaschnutí menia na chrasty. Nové vyrážky sa objavujú vo vlnách s novým výstupom teplôt, vysievajú sa 3 až 4 dni. Vírus sa vylučuje z čerstvých vyrážok, nákaza sa prenáša vzdušnou cestou, vdýchnutím kontaminovaného vzduchu.
Pacient je infekčný už v posledných dňoch inkubačnej doby. Nákazlivosť pacienta trvá, až pokým nezaschnú naposledy vzniknuté pľuzgieriky. Až 90 detí zo 100 nakazených ochorie. Liečba spočíva v miernení bolestí i svrbenia a v starostlivosti o postihnutú kožu a sliznice. Dôležité je dodržiavať zvýšenú hygienu kože. Dieťa možno sprchovať vlažnou vodou bez použitia mydla. Musí byť doma izolované z kolektívu a dodržiavať pokojový režim. Pri vysokých teplotách treba chorým podávať antipyretiká a dostatok tekutín.
MUDr. Feketeová upozornila, že riziko prenosu kiahní je v prípade Lesného veľmi vysoké, lebo všetci Rómovia bývajú v jednom dome. "Rýchlo sa prenášajú aj preto, lebo jedna z matiek v Lesnom má deti aj v Petrovciach nad Laborcom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín