pripravila Nadácia Integra, včera dostalo certifikáty. Štyri z nich absolvovali aj obhajobu podnikateľského zámeru, na základe ktorej majú šancu získať výhodne úročenú pôžičku od nadácie, ktorá nie je účelovo viazaná a začínajúca podnikateľka ju môže použiť na čokoľvek.
"Dlhé roky som pôsobil ako pedagóg na základnej škole, venovala som sa najmä voľnočasovým aktivitám. Teraz som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som začať podnikať, preto ma ponuka Integry zaujala," vysvetlila Ružena Steranková z Michaloviec( na snímke pri preberaní certifikátu), ktorá by si chcela založiť firmu Valentine a ponúkať v nej originálne darčeky. "Radi by sme pripravovali akcie v duchu adrenalínových dní alebo víkendov, kde by klienti mali možnosť letieť na balóne, vyskúšať si horolezectvo, paragliding, skupinový zoskok padákom či mohli tráviť deň alebo víkend na jachte, pri výučbe golfu atď.," dodala.
Komisiu, zloženú zo zástupcov Integry a úradu práce, zaujal aj podnikateľský zámer Edity Takácsovej (na snímke pri obhajobe) zo Slovenského Nového Mesta, ktorá si chce zriadiť požičovňu kompenzačných pomôcok pre klientov ošetrovateľskej agentúry, ktorú už päť rokov prevádzkuje. "Tridsať rokov robím v oblasti zdravotníctva, založila som si firmu, ktorá zabezpečuje opatrovateľské služby, prevádzkuje aj chránenú dielňu a hospic - keďže nemáme objednávky od zdravotných poisťovní, starostlivosť o starých, veľmi vážne chorých ľudí, zabezpečujeme na mieste ich bydliska. Klientom veľmi chýbajú niektoré pomôcky, ktoré v nemocnici majú - napríklad rôzne druhy chodačiek, vozíkov či špeciálnych podložiek proti preležaninám," uviedla. Chuť podnikať prezentovala aj Lenka Vysocká, ktorá prišla namiesto svojej svokry zo Strážskeho: "Svokra dlhé roky pracovala v Chemku, ale po vážnej nehode pred 8 rokmi zostala doma. V auguste sme otvorili malý obchod s oblečením a obuvou - veľmi ju to baví a napĺňa, našla sa v tom. Ja som na materskej, ale časom by som sa chcela u nej zamestnať spolu s manželom," povedala. Pôžičku chce využiť na výrobu reklamy, propagáciu obchodu a nákup nového tovaru. "Práve to by pomohlo naše podnikanie rozšíriť, lebo potenciál zákazníkov tu je. Sme jediný obchod, v ktorom možno nakupovať 24 hodín," prezradila. Až zo Zbudskej Belej prišla obhájiť projekt drevovýroby 46-ročná Eva Prignancová, ktorá sa s manželom stará o vnučku: "Všetky 4 moje deti pracujú v Prahe, v okrese Medzilaborce je to s prácou ťažké - hľadali sme spôsob ako sa uživiť. Pôžička by pomohla firmu rozšíriť."
Milena Uhlíková z nadácie Integra, ktorá sídli v Bratislave vysvetlila, že projekt s názvom Happy Hand je zameraný špeciálne na ženy, ktoré majú chuť podnikať, ale nemajú na to potrebné prostriedky, lebo bankovým inštitúciám nemajú čím ručiť. Nadácia cez projekt Európskeho sociálneho fondu EQUAL a v spolupráci s partnermi po celom Slovensku organizuje školenia v programe Mikrofond poskytuje jeho absolventkám pôžičky. Centrá podpory zatiaľ vznikli v Ružomberku a Lučenci, michalovské je na východe prvé. "Vysoko oceňujem ústretovosť úradu práce a milo ma prekvapil záujem a nápady zemplínskych žien, ktoré sem prišli z okresov Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Michalovce aj Trebišov. Po opadnutí prvotnej nedôvery a obáv tu vznikla silná skupina žien, ktoré majú šancu rozbehnúť alebo zlepšiť svoje podnikanie," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín